جمعه 28 تیر 1398
تاریخ انتشار : 16 فروردین 1398 - 12:07:14
گوزن های زرد مناطق سیل زده دزفول کجا هستند؟

پایگاه خبری-تحلیلی ایربان- - مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان با اشاره به آبگرفتگی محل نگهداری «گوزن زرد» در میانرود دزفول، گفت: فنس (حصار) اطراف سایت گوزن زرد در اثر طغیان رودخانه دز تخریب شده و اطلاعی از وضعیت گوزن ها در دست نیست.

 

گوزن های زرد مناطق سیل زده دزفول کجا هستند؟

احمدرضا لاهیجان زاده بیان کرد: سایت تکثیر و نگهداری گونه حفاظت شده «گوزن زرد» در پارک ملی دز (میانرود دزفول) از مدتی پیش زیر آب رفته و بخشی از فنس این سایت تخریب شده است، بر همین اساس احتمال می رود گوزن ها از سایت خارج شده باشند.

 

** نگران سلامتی گوزن ها نیستیم

وی افزود: برای بررسی جنگل و کسب اطلاع از وضعیت گوزن های زرد، امروز یک پهپاد به منطقه اعزام می شود.

لاهیجان زاده شرایط گوزن ها را نگران کننده ندانست و افزود: در جریان سیل و طغیان رودخانه دز در سال 1395 با وجود دبی شدیدتر رودخانه، ولی گوزن ها توانستند خود را نجات دهند زیرا گوزن ها شناگران ماهری هستند.

وی اضافه کرد: پس از سیل سه سال پیش، خاکریز مرتفعی در محل نگهداری گوزن ها ساخته شد تا در شرایط طغیان رودخانه محل امنی برای گوزن ها باشد که احتمال می رود در سیل کنونی نیز روی تپه بروند و یا به جنگل های دز پناه ببرند.

لاهیجان زاده با تاکید بر اینکه تاکنون هیچ گزارشی از تلفات این گونه حفاظت شده ارایه نشده، گفت: هم اکنون به دلیل زیرآب رفتن جنگل و سایت نگهداری گوزن زرد،امکان ورود به آن وجود ندارد، و بررسی میدانی تنها پس از فروکش کردن سیل امکانپذیر خواهد بود.

به گفته وی بر اساس آخرین سرشماری حیات وحش، 20 تا 30 راس گوزن زرد در سایت میانرود دزفول وجود دارد.

گوزن زرد ایرانی (نام علمی Dama mesopotamica) گونه ای است که در خطر انقراض قرار داشت ولی با اجرای طرح تکثیر، از خطر انقراض در ایران نجات یافت. این گونه در منطقه جزیره اشک احیا و سپس با افزایش جمعیت تعدادی از آنها به زیستگاه تاریخی خود در جنگل های دز و کرخه منتقل شدند.

در سیل فروردین 95 خسارت زیادی به سایت گوزن زرد دزفول وارد شد که بر اثر آن 70 درصد سایت و فنس آن تخریب و 35 راس گوزن زرد آن مفقود شده بودند. در آن سال یک راس گوزن زرد تلف شده بود.

پارک ملی دز زیستگاه اصلی گونه گوزن زرد با طول 150 کیلومتر در 2 طرف رودخانه دز تنها بازمانده جنگل های گرمسیری دنیاست که حفظ و نگهداری آن اهمیت زیادی دارد.

 


منبع : ایرنا/کد خبر : 60017160198
نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)