سه شنبه 25 تیر 1398
تاریخ انتشار : 20 فروردین 1398 - 10:49:15
بزرگ‌ترین و طولانی‌ترین بازار ایران در کدام شهر است؟

پایگاه خبری- تحلیلی ایربان- بازار کرمان بیش از ۶۰۰ سال قبل در راستای شکل‌گیری و گسترش ساختار شهری، شکل گرفته و یکی از بی‌نظیرترین و کامل‌ترین بازارهای شهری ایران است.

بزرگ‌ترین و طولانی‌ترین بازار ایران در کدام شهر است؟
بازار بزرگ کرمان از بازارهایی همچون بازار گنجعلی‌ خان، بازار اختیاری، بازار قیصریه زرگری، بازار مسگرها، بازار کفاش‌ها، بازار کلاه‌مال‌ها، بازار آهنگری، بازار عزیز، بازار عطاران، بازار مظفری، بازار قدمگاه، بازار قلعه محمود و بازار قلعه تشکیل شده است. از دیگر بخش‌های بازار کرمان چهارسوق‌هایی است که این بازار را به دیگر بازارهای فرعی ارتباط می‌دهد؛ نظیر چهارسوق گنجعلی‌ خان که محل تقاطع دو راسته بازار است و در گذشته یکی از پرترافیک‌ترین نقاط تجاری شهر کرمان بوده است .مجموعه‏‌های گنجعلی‏ خان، ابراهیم خان، وکیل و حاج آقا علی در بازار کرمان قراردارند.
 
 
در ابتدای میدان ارگ، دهانه‌ی بزرگ بازار نقارخانه آغاز می‌شود که دارای سقف و سردری بزرگ، بلند، مزین به کاشی‌کاری و دارای چند اتاق در بالا است. به نظر می‌رسد معماری این قسمت مربوط به اواخر دوره قاجاری باشد. مجموعه گنجعلی خان از شاهکارهای معماری ایران و نقطه‌ی عطف بازار کرمان بشمار می‌آید. بنا به اسناد معتبر، این مجموعه روی بازار قدیمی شهر ساخته شده است و‏ از بارزترین نمونه‏‌های معماری دوران صفویه است و در سال‌های ۱۰۰۵ تا ۱۰۲۹ قمری در زمان حکمرانی گنجعلی‏ خان بر کرمان و طبق دستور شاه عباس بنا شد و به همت پسرش، علیمردان‏ خان تکمیل شد! این مجموعه‌‏ی زیبا، نفیس و کامل،‏ اثر استاد سلطان محمد، معماری یزدی است.
 
 
جالب است بدانید، این اثر در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ۱۳۸۰ با شماره ثبت ۳۸۵۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. آیا شما هم موافقید که این بازار ارزش ثبت شدن را داشته است؟ اصلا تا به حال از این بازار دیدن کرده‌اید؟ اصلا تا به حال، مسافر کرمان بوده‌اید؟ 
 
 
 

منبع : خبرآنلاین/کد خبر : 60302200198
نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)