جمعه 28 تیر 1398
تاریخ انتشار : 08 اردیبهشت 1398 - 09:32:26
گرانش زمین چه چیزهایی را پیرامون تغییرات آب و هوا نشان می دهد؟

پایگاه خبری- تحلیلی ایربان- در 17 مارس 2002، دو ماهواره  GRACE برای نقشه برداری  دقیق میدان گرانشی زمین راه اندازی شد. اندازه گیری ها امکان نظارت بر چرخه آب  زیرزمینی، تعادل جرمی صفحات یخ و یخچال ها یا تغییرات سطح دریا را امکان پذیر می سازد.  در نتیجه به  بهتر شدن درک روند های مهم در سیستم آب و هوای جهانی کمک می کند. 

 گرانش زمین چه چیزهایی را  پیرامون تغییرات آب و هوا نشان می دهد؟

صفحات یخ و یخچال های طبیعی

GRACE نخستین اندازه گیری مستقیم از دست دادن وزن یخ را از ورقه های یخ و یخچال های طبیعی تولید کرد. قبلا تنها توده ها و تغییرات آن ها با استفاده از روش های غیر مستقیم امکان پذیر بود. در طی دو سال اول این ماموریت، امکان مشاهده سیگنال های واضح ازکاهش توده های یخ  در گرینلند و قطب جنوب وجود داشت. داده های اندازه گیری شده نشان می دهد که 60 درصد از کل کاهش یخ در اثر افزایش ذوب یخ ها  در پاسخ به گرمایش قطب شمال بوده و 40 درصد  دیگر به دلیل افزایش جریان یخ در اقیانوس می باشد. براساس اطلاعات GRACE، بین آوریل 2002 و ژوئن 2017، گرینلند حدود 260 بیلیون یخ در سال و قطب جنوب  حدود 140 بیلیون تن در سال از دست می دادند. علاوه براین ، داده های میدان گرانشی همچنین شواهدی از اثرات مستقیم پدیده های آب و هوایی جهانی مانند "ال نینو" بر روی صفحات یخ و یخچال های طبیعی در سراسر جهان را نشان می دهد.

ذخایر آب  زیر زمینی

از جمله مهمترین کمک های مأموریت GRACE، پرده برداری از چشم انداز آب های شیرین است که پیامدهای عمیقی برای آب، غذا و امنیت انسانی دارد. برآوردهای  GRACE نشان می دهد ذخایر آب در عرض های بالا و پایین  افزایش یافته در حالی که  اواسط عرض جغرافیایی با کاهش ذخیره سازی ربرو شده است. داده GRACE نیز به تجزیه و تحلیل و ارزیابی دقیق تر سطح دریا کمک می کند، زیرا ذخیره آب شیرین در زمین با مکانیزم های مختلف به سطح دریا مرتبط است.

همچنین تجزیه و تحلیل داده های GRACE اولین تخمین ها از تغییرات ذخیره سازی آب های زیرزمینی را از فضا فراهم کرد. آن ها میزان استفاده  بیش از حد  از آب های زیرزمینی را از آبخوان های مختلف در سراسر جهان تأیید می کنند. همچنین این داده ها در مورد ذخائر آب زیر زمینی نیز به اعتبارسنجی و کالیبراسیون مدل های مختلف آب و هوا کمک کرده اند.

تغییر در سطح دریا و دینامیک اقیانوس

در طول این قرن، افزایش سطح دریا می تواند تا 10 میلیمتر در سال به سرعت افزایش یابد که  در طی 5000 سال گذشته بی سابقه  بوده و این نتیجه ای عمیق و مستقیم از یک آب و هوای گرم می باشد. اندازه گیری دقیق سطح دریا از اوایل دهه 1990 انجام گردید اما آن ها تنها تغییرات مطلق در سطح دریا را نشان می دهند. بین سال های 1993 و 2017 سطح دریا به طور متوسط 3.1 میلی متر در سال افزایش یافت. GRACE نشان داده است که بیشتر گرم شدن ناشی از افزایش دما در 2000 متر بالای قیانوس ها اتفاق می افتد که مهمترین حفره های انرژی تغییر آب و هوایی است. 

برنامه های کاربردی آب و هوا

داده های میدان گرانشی ماهواره های GRACE به بهبود مانیتور خشکسالی ایالات متحده کمک کرد. این به مقامات ایالات متحده کمک می کند تا به صورت شفاف و منطقی به خشکسالی واکنش نشان دهند. با EGSIEM (خدمات گرانشی اروپایی برای بهبود مدیریت اورژانسی)، اتحادیه اروپا خدماتی را برای شناسایی خطرات سیلاب منطقه ای در اسرع وقت ارائه داده است.

حدفاصل آوریل و ژوئن سال 2017 آزمایشی با داده های تاریخی سیل صورت گرفت و نشان داد که شاخص های رطوبت  تعیین شده توسط GRACE برای حوضه های رودخانه های بزرگ مانند می سی سی پی یا دانوب  می توانند پیش بینی ها را بهبود بخشد.

نتایج کنونی نیز نشان می دهد که داده های GRACE می تواند برای ارزیابی دقیق تر خطر آتش سوزی فصلی مورد استفاده قرار گیرند.

 

 


منبع : ساینس دیلی/کد خبر : 60977080298
نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)