شنبه 26 مرداد 1398
تاریخ انتشار : 10 اردیبهشت 1398 - 11:40:09
5 نقشه دریایی ایرانی در سطح بین‌الملل منتشر شد

پایگاه خبری- تحلیلی ایربان- مدیر آب‌نگاری و امور جزر و مدی سازمان نقشه‌برداری گفت: به مناسبت روز ملی خلیج‌فارس، 5 نقشه دریایی ایرانی در سطح بین‌الملل منتشر شد.

5 نقشه دریایی ایرانی در سطح بین‌الملل منتشر شد
علی سلطان‌پور  در حاشیه نشست تخصصی «خلیج‌فارس» افزود: امروز 5 نقشه دریایی ایران در سطح بین‌المللی منتشر شد که سه نقشه مربوط به خلیج‌فارس در شمال جزیره لاوان، بندر مقام و بندر شیو و دو نقشه هم مربوط به بندر انزلی است.
وی اظهار داشت: شناوری که قصد دارد وارد بندری شود باید از نقشه‌های بزرگ‌مقیاس شروع و به نقشه‌های کوچک‌مقیاس برسد ازاین‌رو داشتن نقشه برای مسیر و حتی پهلو گرفتن الزامی است.
وی ادامه داد: شناورهایی که می‌خواهند در بنادر تردد کنند اگر به سیستم «اکتیس» مجهز باشند ملزم هستند که نقشه‌ها را به‌صورت الکترونیکی دریافت کنند و لحظه‌به‌لحظه از میزان آب زیر آبخور شناور خود مطمئن باشند که با این کار ایمنی دریانوردی افزایش می‌یابد.
سلطان‌پور گفت: وقتی که شناور بزرگی مثلاً وارد بندر شهید رجایی می‌شود بازرس تمام گواهی‌نامه‌ها و تجهیزات کشتی را کنترل می‌کند اگر شناوری که موظف به استفاده از اکتیس است و آن را نداشته باشد و نقشه هم تهیه نکرده باشد، جریمه خواهد شد.
وی درباره نحوه تهیه نقشه اظهار داشت: شناورها باید نقشه ما تهیه را کنند اما نه لزوماً اینکه از خود ما تهیه کنند چون ما نقشه‌ها را تهیه کرده و به سازمان بین‌المللی مرتبط می‌دهیم و آن‌ها به توزیع‌کنندگان می‌دهند و سپس به متقاضیان می‌فروشند، مثلاً 100 توزیع‌کننده در دنیا وجود دارد که نقشه‌ها را می‌فروشند، سازمان بین‌المللی پول را از توزیع‌کننده می‌گیرد و به ایران می‌دهد.
مدیر آب‌نگاری و امور جزر و مدی سازمان نقشه‌برداری گفت: تا پیش از سال 94 از نقشه‌های انگلیس استفاده می‌شد اما در این سال به مرحله‌ای از عمل و فناوری در زمینه تهیه این نقشه‌ها رسیدیم که نقشه‌های ما استانداردهای لازم را کسب کرد ازاین‌رو توانستیم آن را در دنیا منتشر کنیم.
وی افزود: برای انتشار نقشه‌ها در سال 94 تفاهم‌نامه‌ای میان کمیته ملی هیدروگرافی ایران با سازمان بین‌المللی هیدروگرافی امضا شد و از آن زمان تاکنون 234 هزار نقشه دریایی ایران با درآمدی حدود یک میلیون دلار فروخته شد.
سلطان‌پور گفت: تا پیش از این نقشه‌های دریایی انگلیس فروخته می‌شد و اکنون نیز در جایی که ما نقشه نداریم کماکان همان نقشه انگلیس فروخته می‌شود اما اگر بتوانیم تهیه کنیم انگلیس باید نقشه خود را بردارد حتی در آب‌های خارج از آب‌های داخلی خود نیز اگر نقشه‌ای تهیه کنیم و به‌روزتر باشد انگلیس باید نقشه خود را بردارد.
مدیر آب‌نگاری و امور جزر و مدی سازمان نقشه‌برداری اظهار داشت: با توجه به اهمیت موضوع این نقشه‌ها باید به‌طور مداوم به‌روز شوند ازاین‌رو به‌طور مرتب به‌صورت هفتگی نقشه‌ها را به‌روز می‌کنیم تا مشکلی برای شناورها ایجاد نشود.
وی همچنین در نشست تخصصی «خلیج‌فارس» که به میزبانی سازمان نقشه‌برداری کشور و به مناسبت بزرگداشت روز ملی خلیج‌فارس (10 اردیبهشت‌ماه) تدارک یافته بود، گفت: باید تلاش کنیم تا بدنه آبی کشور را بهتر بشناسیم و باور کنیم که کشوری دریا محور هستیم، علاوه بر این 72 درصد دنیا را آب فرا گرفته بنابراین اگر کشوری در دنیا سلطه یافته ابتدا آب‌های خود را شناخته است پس برای اینکه بتوانیم توسعه پیدا کنیم باید از این موهبت الهی در شمال و جنوب کشور بهره ببریم.
سلطان‌پور به اهمیت استراتژیک خلیج‌فارس اشاره کرد و افزود: شمال خلیج‌فارس که به سمت ایران است عمق بیشتری دارد بنابراین عمده ترافیک و تردد از این بخش انجام می‌شود، تنگه هرمز همچنان بااهمیت‌ترین تنگه برای حمل‌ونقل نفت است و تلاش ما این است که نام خلیج‌فارس را زنده نگه داریم. مدیر آب‌نگاری و امور جزر و مدی سازمان نقشه‌برداری اظهار داشت: 90 درصد تجارت جهانی از طریق دریا انجام می‌شود بنابراین باید این بخش از کشور را تقویت کنیم و چند سالی است که این نگاه با هدف توسعه مکران پررنگ شده است.
وی به اهمیت تهیه نقشه‌های دریایی اشاره کرد و گفت: امروز در کشور به فناوری تهیه و به‌روزرسانی نقشه‌های دریایی رسیدیم و تقریباً در مدت چهار سال گذشته بیش از 200 نقشه دریایی تهیه کردیم که 150 تا مربوط به خلیج‌فارس است.
سلطان‌پور در ادامه به بارش‌های اخیر در کشور اشاره کرد و گفت: نقشه‌ها نشان می‌دهد حجم زیادی آب در تالاب هورالعظیم وارد شده که این میزان در 20 سال گذشته بی‌سابقه بوده است.

منبع : ایرنا/کد خبر : 61127100298
نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)