پنج شنبه 02 خرداد 1398
تاریخ انتشار : 16 اردیبهشت 1398 - 08:58:00
نتایج تحقیق ارتباط وقوع طوفان با انتشار کربن مشخص شد.

پایگاه خبری- تحلیلی ایربان- مطالعات جدید رابطه کلیدی بین وقوع طوفان، اکولوژی و توپوگرافی در انتشار  کربن را انشان می دهند.

نتایج تحقیق ارتباط وقوع طوفان با انتشار کربن مشخص شد.

دانشمندان زمان زیادی را برای ارزیابی چرخه کربن جهانی  از جمله رودخانه ها و جریان های کانال آب  و سایر محلول ها از زمین تا دریا در نظر گرفته اند. امروزه با این حال، دانشمندان می دانند که در این راه آ بهای داخلی تنفس کربن و سایر گازها به جو وجود دارد.

در حقیقت، نقش مهم "انتشار " گازهای گلخانه ای از رودخانه ها و جریان ها، برای نخستین بار در گزارش ارزیابی پنجم گروه بین المللی دولتی تغییرات اقلیمی در سال 2014 قرار داشت.

با این وجود هنوز در مورد چگونگی انتشار گاز طبیعی از این سیستم های آب و دینامیک شیمیایی و محیط زیست که بر حمل آنها تأثیر می گذارد ناشناخته است.

مطالعه جدید ییل نشان می دهد  عوامل موثر بر انتشار گازهای گلخانه ای از این آب های داخلی، نیز در یک رابطه کلیدی بین وقوع طوفان، بوم شناسی و توپوگرافی در تعدیل این انتشار می باشد.

در تجزیه و تحلیل آب های ایالت Connecticut دانشمندان متوجه شدند گازهای سه گانه گلخانه ای شامل دی اکسید کربن، اکسید نیتروژن و متان در جریان های تالاب ها در طی باران های شدید افزایش یافته اما میزان این گازها در رودخانه های جنگل ها کاهش یا ثابت مانده است. بطورکلی این گازها از جریان های تالابی  نسبت به جریان های آبهای جنگلی  کمتر آزاد شده اند؛ به عبارت دیگر ذخیره کربن در آب های تالاب بیشتر از آب های جنگل است.

مجله تحقیقات ژئوفیزیک نوشت، دانشمند نتیجه گیری می کنند که این واریانس ها به احتمال زیاد به دلیل این واقعیت است که جریان آب در  جنگل تمایل به افزایش سرعت  و ایجاد آشفتگی های بیشتر دارد، که به نوبه خود، باعث انتشار گاز می شود. کلی آهو، نویسنده اصلی این مطالعه گفت: در جریان های پایین دست تالابی احتمالا بیشتر از حد خود این گاز را حمل می کنند.

آئو گفت: "هنگامی که شما در مورد آنچه که یک تالاب به نظر می رسد فکر می کنید، این موضوع معنی دارد: تالاب ها واقعا مسطح هستند، به همین دلیل است که آب و مواد آلی ممکن است در آن ها وجود داشته باشد. در نتیجه در اثر بارش باران، این تالاب ها و خاک های آن ها منبع گازهای گلخانه ای هستند."

وی افزود: "اما غلظت گاز تنها نیمی از معادلات را نشان می دهد."

انتشار گازها از رودخانه ها و جریان ها نیز به سرعت انتقال گاز یا میزان گازهای موجود در مرز آب و هوا بستگی دارد. فقدان آشفتگی موجب کاهش انتقال گاز و کاهش سرعت آن می شود. بنابراین در حالی که غلظت گازهای گلخانه ای در جریان های تالاب به طور ناگهانی در طول بارش باران افزایش می یابد، این گازها احتمالا در زمین های مسطح به دام می افتند و  به احتمال زیاد آشفتگی این جریان کاهش می یابد.

آهو گفت: شناخت این پویایی ها، برای تعیین دقیق تر برنامه های چرخه کربن و مدل های آب و هوایی ضروری است، به خصوص به دلیل این که در دهه های آتی پیش بینی می شود که رویدادهای شدید آب و هوایی افزایش یابد.

 

 


منبع : ساینس دیلی/کد خبر : 61277160298
نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)