پنج شنبه 02 خرداد 1398
تاریخ انتشار : 21 اردیبهشت 1398 - 10:58:22
نتایج بررسی واگذاری مدیریت جنگل به جوامع محلی منتشر شد

پایگاه خبری- تحلیلی ایربان- تحقیقات جدید نشان داده است که دادن مدیریت جنگل ها به جوامع محلیشان در نپال به طور همزمان موجب کاهش جنگل زدایی و فقر در منطقه شده است. در بزرگترین مطالعه از این نوع، یک تیم  کارشناسی بین المللی دریافته است  که مدیریت جنگل  محلی منجر به کاهش نسبی 37درصد در جنگل زدایی و کاهش نسبی 4.3 درصی در فقر می شود.

 

 نتایج بررسی واگذاری مدیریت جنگل به جوامع محلی منتشر شد

این موضوع در کشور کم درآمد بسیار مهم است که بیش از یک سوم از جنگل های کشور توسط یک چهارم جمعیت کشور اداره می شود.

جنگل ها برای توسعه پایدار حیاتی هستند: آن ها آب و هوای جهان را تنظیم می کنند، کربن را از محیط زیست جدا می کنند، تنوع زیستی را به وجود می آورند و به معیشت های محلی میلیون ها نفر در سراسر جهان کمک می کنند.

در طول چهار دهه گذشته، دولت ها و سازمان های بین المللی به طور جدی اقدامات  مدیریت جنگلی مبتنی بر جوامع  را به عنوان راهی برای ادغام حفاظت از منابع طبیعی با توسعه انسانی ترویج داده اند. جوامع محلی در حال حاضر به صورت قانونی حدود 13 درصد از جنگل های جهان را اداره می کنند.

اما تا قبل از این تحقیق، بررسی اثرات مدیریت جنگل ها مبتنی بر جوامع محلی  محدود به ارزیابی های مقیاس کوچک می شد.

دکتر جوهان اولدکوپ از دانشگاه منچستر گفت: مطالعه  نشان می دهد که مدیریت جنگل های محلی برای مردم و محیط زیست در سرتاسر کشور به طور واضح برد – برد است . نپال ثابت می کند که با داشتن حقوق امن برای زمین، جوامع محلی می توانند منابع  را  حفظ و از تخریب محیط زیست  جلوگیری کنند.

مارک ویتینگامام، استاد دانشگاه نیوکاسل گفت: "مدیریت  محیط زیست در برابر نیازها یا خواسته های بشری انسان آسان نیست. این یافته ها یک راه حل مثبت را برجسته می کند."

این تحقیق، توسط یک تیم بین رشته ای  اجرا شده است که محدودیت های دستیابی به داده ها را با استفاده از تکنیک های دقیق برای تجزیه و تحلیل داده های موجود در جنگل ها، مردم و موسسات را برطرف می کند. این تیم بر اساس برآورد های ماهواره ای براساس برداشت  تصویر  از جنگل زدایی با داده های سرشماری ملی نپال، توانستند 1.36 میلیون خانوار و اطلاعات مربوط به بیش از 18،000 جنگل های اجتماعی را ترکیب کنند.

مکزیک، ماداگاسکار و تانزانیا برنامه های مدیریت جنگل های مشابه را با اندونزی و دیگران در حال توسعه دارند.

اگر نواحی دیگر قادر به تکرار موفقیت نپال باشند، مدیریت جنگل های محلی می تواند نقش بیشتری را در دستیابی به اهداف توسعه ای پایدار داشته باشد.

این مقاله در مجله Nature Sustainability منتشر شده است.


منبع : ساینس دیلی/کد خبر : 61467210298
نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)