جمعه 28 تیر 1398
تاریخ انتشار : 24 اردیبهشت 1398 - 11:09:18
نتایج یک تحقیق جدید نشان می دهد؛
تغییرات اقلیمی باعث افزایش رشد درختان می شود!

پایگاه خبری- تحلیلی ایربان- نتایج تحقیقات حاکی از آن است که درختان کاج در جنگل های شمال شرقی چین - که بیشترین گونه های درخت روی زمین را دارند، به دلیل تغییرات آب و هوایی سریعتر رشد می کنند. 

تغییرات اقلیمی باعث افزایش رشد درختان می شود!

مطالعه جدیدی از حلقه های رشد درختان کاج داهور نشان می دهد که رشد درختان  از سال 2005 تا 2014 نسبت به 40 سال قبل افزایش یافته است.نکته جالب این است که  مسن ترین درختان بیشترین رشد را داشته اند.

نویسندگان این تحقیق معتقدند که  افزایش درجه حرارت خاک باعث افزایش رشد از طریق کاهش عمق لایه ی permafrost  شده است  در نتیجه ریشه های درختان  گسترش پیدا کرده و مواد مغذی بیشتری را جذب می کنند.

گرچه افزایش رشد برای درختان در کوتاه مدت مفید است، اما ممکن است در دراز مدت برای جنگل ها فاجعه بار باشد. به گفته نویسندگان همان طور که آب و هوا در حال گرم شدن است فروپاشی لایه permafrost در نهایت باعث تضعیف درختان  می شود و دیگر قادر به حمایت از درختان در زمان کم آبی نخواهد شد در نتیجه  دیگر هیچ یک از گونه های درختی نمی تواند در این منطقه زندگی کند، بنابراین اگر جنگل های کاج در شمال آسیا ناپدید شوند، کل اکوسیستم تغییر خواهد کرد.

Xianliang Zhang،  اکولوژیست  دانشگاه کشاورزی Shenyang در شانگهای چین  در مجله  AGU's Journal of Geophysical Research، گفت: "نابود شدن کاج می تواند تبدیل به یک فاجعه زیست محیطی در این منطقه شود."

بادوام ترین درختان زمین

کاج Dahurian  یکی از گونه های شمالی  ترین و سرد ترین منطقه زمین  است و تنها درختانی می باشند که می توانند دشت های یخ زده  روسیه، مغولستان و شمال چین را تحمل کنند. مردم محلی چینی این کاج رابه  عنوان "درختان نازک"، می شناسند زیرا به آرامی در لایه نازک خاک  که بالای لایه یخ زده است رشد می کنند و می توانند بیش از 400 سال زندگی کنند.

مناطق Permafrost  در سراسر جهان در دهه های اخیر به علت افزایش دمای هوا، گرم شده و گهگاه به باتلاق ها و تالاب ها فرو می ریزند. در مطالعه جدید، ژانگ و همکارانش، حلقه های رشد را در بیش از 400 کاج در جنگل های قدیمی شمال شرقی چین، بخش جنوبی ترین محدوده این نوع درختان، برای تجزیه و  تحلیل رشد آنان در آب و هوای گرم، بررسی کردند.

 کاج Dahurian به طور کلی تا 150 سالگی  به سرعت رشد می کند  سپس  رشد آن کاهش می یابد. هنگامی که درخت به سن  300 سالگی برسد، رشد آن اساسا متوقف می شود.

نتایج نشان می دهد که درختان کاج داهورین از سال های 2005 تا 2014 نسبت به سال های 1964 تا 2004 افزایش رشد داشتند. قسمت جالب این تحقیق این است که رشد درختان  مسن تر  بیشتر بود بطوری که درختانی که بیش از 300 سال سن دارند، از 2005 تا 2014 نسبت به 40 سال گذشته، 80 درصد افزایش رشد داشتند.  رشد درختان بین 250 تا 300 سال در طول این دوره 35 درصد افزایش یافت در حالی که درختان جوانتر از 250 سال  افزایشی بین 11 تا 13 درصد را دارا بودند.

به گفته ژانگ، رشد درختان قدیمی غیرمعمول است - این اتفاق شبیه به فردی 100 ساله  است که به طور ناگهانی قدش  بلند می شود. نویسندگان معتقدند  افزایش رشد در درختان مسن به علت دارا بودن سیستم های ریشه ای پیشرفته تر آنان است  که می توانند منابع را از خاک به طور موثر تر برداشت کنند.

محققین نرخ  رشد گیاهان با عوامل آب و هوایی مانند دمای خاک و میزان بارش در 50 سال گذشته را بررسی کردند تا ببینند که  علت رشد غیرعادی چیست. آن ها  به احتمال زیاد، افزایش دمای خاک را به ویژه در زمستان،  باعث افزایش رشد می دانند. آن ها معتقدند که  افزایش درجه حرارت، عمق لایه ی permafrost را کاهش می دهد  و باعث می شود که ریشه های درخت به مواد مغذی بیشتری دسترسی پیدا کنند.

محققان معتقند این گرمایش اولیه شاید به نغع کاج داهورین  باشد اما بعد از این که لایه یخ زده ذوب شد ، این گونه  نمی تواند در مکان مرطوب زندگی کند در نتیجه از بین خواهد رفت  و احتمالا  این  منطقه به تالاب تبدیل می شود که بطور کلی این اتفاق مضر است.

 


منبع : ساینس دیلی/کد خبر : 61657240298
نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)