پنج شنبه 02 خرداد 1398
تاریخ انتشار : 25 اردیبهشت 1398 - 11:13:13
کدام گیاهان خانگی می توانند هوای خانه را تمیز کنند؟

پایگاه خبری- تحلیلی ایربان- محققان با اصلاح نژاد یک  گیاه خانگی توانستند  کلروفرم و بنزن را از هوای  اطراف آن  حذف کنند.

 

کدام گیاهان خانگی می توانند هوای خانه را تمیز کنند؟

ما دوست داریم هوای  خانه هایمان را تا آنجا که ممکن است تمیز نگه داریم و گاهی اوقات از فیلترهای هوا HEPA برای جلوگیری از آلرژی ها و ذرات گرد و غبار استفاده می کنیم اما برخی از ترکیبات خطرناک مانند بنزن و کلروفرم آنقدر کوچک هستند که به دام فیلترها نمی افتند.  مولکول های کوچک مانند کلروفرم، به  مقادیر کم در آب وجود دارد و هنگام حمام کردن یا جوشاندن آب آزاد می شود.  بنزن نیز جزء بنزین است و در پارکینگ  خانه آزاد می شود و تحقیقات از ارتباط مستقیم سرطان با در معرض قرار گرفتن کلروفرم و بنزن خبر می دهد. 

در حال حاضر محققان دانشگاه واشنگتن از اصلاح ژنتیکی گیاه پوتوس -( pothos ivy ) برای حذف کلروفرم و بنزن خبر دادند.که بزودی یافته های خود را منتشر خواهد کرد.

استوارت استرند، استاد ارشد در بخش مهندسی عمران و محیط زیست UW، گفت: "مردم واقعا درباره این ترکیبات آلی خطرناک در خانه صحبت نکرده اند و من فکر می کنم دلیل آن این بود که ما نمی توانستیم چیزی در مورد آن ها انجام دهیم. اکنون ما  گیاهان خانگی  را برای حذف این آلودگی ها طراحی کرده ایم."

تیم تصمیم گرفت تا از یک پروتئین به نام سیتوکروم P450 2E1 یا 2E1 استفاده کند که در همه پستانداران از جمله انسان وجود دارد. در بدن ما 2E1 بنزن را به یک ماده شیمیایی به نام فنل و کلروفرم  را به دی اکسید کربن و یون های کلر تبدیل می کند. اما 2E1 در کبد  قرار دارد و زمانی که ما الکل مصرف می کنیم فعالیت خود را آغاز می کند. بنابراین  برای  حذف هوای آلوده  در دسترس نیست.

Strand گفت: "ما تصمیم گرفتیم که این واکنش در یک گیاه رخ دهد، همچنین 2E1 می تواند برای گیاه سودمند باشد. زیرا گیاه از یون های دی اکسید کربن و کلرید برای تولید غذا و از فنول برای تشکیل اجزای دیواره سلولی استفاده می کنند."

وی افزود: "این فرایند بیش از دو سال طول کشید. این مدت در مقایسه با سایر گیاهان آزمایشگاهی که فقط چند ماه زمان می برد طولانی است اما ما می خواستیم این کار را در pothos انجام دهیم، زیرا این یک گیاه  قوی است که تحت هر شرایطی رشد می کند."

محققان سپس آزمایش کردند که چگونه این گیاه اصلاح شده  در مقایسه با نوع معمولی آن  می تواند آلاینده ها را از هوا حذف کند. آن ها هر دو گیاه  را در لوله های شیشه ای گذاشتند و سپس بنزن یا گاز کلروفرم را به هر لوله اضافه کردند. بیش از 11 روز، تیم تحقیقات متوجه شد چگونه غلظت آلاینده ها در هر لوله تغییر می کند.

برای گیاه اصلاح نشده غلظت هر دو گاز در طول زمان تغییر نکرد اما برای گیاهان اصلاح شده، غلظت کلروفرم پس از سه روز 82 درصد کاهش یافت و در روز ششم تقریبا به صفر رسید. غلظت بنزن نیز در ویال های گیاه اصلاح شده به آرامی کاهش یافت بطوری که  روز هشتم، مقدار بنزن حدود 75 درصد کاهش یافت.

Strand گفت: گیاهان در خانه باید با وسایلی مانند پنکه قرار بگیرند تا بتوانند هوا را از میان برگ های خود عبور دهند.

او اضافه کرد: "اگر شما در یک گوشه از اتاق گیاه را قرار دهید تنها در همان قسمت تاثیر مثبتی خواهد داشت زیرا  بدون جریان هوا، مدت زیادی طول می کشد تا یک مولکول الوده در انتهای دیگر خانه به گیاه برسد.

این گروه پژوهشی در حال حاضر برای افزایش توانایی گیاهان برای حذف آلودگی دیگر به نام فرمالدیید در خانه تلاش می کنند این آلودگی از طریق  برخی محصولات چوبی مانند کفپوش لمینیت، کابینت و نیز دود سیگار به وجود می آید.

 


منبع : ساینس دیلی/کد خبر : 61707250298
نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)