سه شنبه 24 تیر 1399
تاریخ انتشار : 13 شهریور 1398 - 10:31:43
ارتقای ۱۷ پله‌ای ایران در تولید علم سلول‌های بنیادی

پایگاه خبری- تحلیلی ایربان- دبیر ستاد توسعه سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به انتشار دو هزار و ۱۴۹ مقاله نمایه شده در اسکوپوس توسط محققان ایرانی در سال ۲۰۱۸ اعلام کرد: ایران در تولید علم سلول‌های بنیادی از رتبه ۳۱ در چهار سال گذشته به رتبه ۱۴ ارتقاء یافته است.

ارتقای ۱۷ پله‌ای ایران در تولید علم سلول‌های بنیادی
به گزارش انجمن بیوتکنولوژی ایران، امیر علی حمیدیه در مراسم اختتامیه سومین همایش بین المللی و یازدهمین همایش ملی بیوتکنولوژی در سالن همایش های رازی سخن می‌گفت خاطرنشان کرد: محققان ایرانی با پیشی گرفتن از رقبای منطقه‌ای از جمله ترکیه در رتبه اول تولید علم سلول‌های بنیادی در منطقه قرار دارند.
 
وی گفت: در زمینه کاربرد روش‌های ژن درمانی، سلول درمانی، مهندسی بافت و پزشکی بازساختی بیش از هزار و ۶۰ کلینیکال تریال (مطالعه بالینی) در دنیا در حال انجام است که ۹۳ مورد آنها در فاز سه هستند یعنی در آینده بسیار نزدیک تجاری سازی می شوند. ۶۱۸ مورد مطالعه بالینی دیگر در فاز دو و ۳۴۹ مورد دیگر در فاز یک قرار دارند.
 
حمیدیه تصریح کرد: تعداد کلینیکال تریال در حال انجام در ایران حدود ۸۶ مورد است.
 
وی با اشاره به تشکیل ۹۱۷ شرکت در حوزه سلول درمانی و ژن درمانی و پزشکی بازساختی در دنیا اظهار داشت: اگر ۱۰ درصد این شرکت‌ها هم به مرحله عرضه محصول برسند بازار بسیار بزرگی در این حوزه شکل می گیرد.
 
دبیر ستاد توسعه سلول‌های بنیادی با اذعان به این که در سال‌های گذشته و در ابتدای ورود ایران به حوزه سلول درمانی و پزشکی بازساختی تندروی‌ها و کندروی‌هایی در کشور صورت گرفته اظهار داشت: خوشبختانه ستاد در سال‌های اخیر تعادل خوبی در این زمینه ایجاد کرده و تصورات و انتظاراتی که از میزان اثربخشی این شیوه‌های درمانی مثلا در درمان ضایعات نخاعی وجود داشته تا حد زیادی تعدیل شده است.
 
وی در پایان گسترش شمار مراکز پیوند سلول‌های بنیادی خون ساز به ۱۸ مرکز در مناطق مختلف کشور، ایجاد پژوهش‌سراهای دانش آموزی سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی در کرج، شیراز و کرمان، برپایی چهار دوره المپیاد دانش آموزی و فعالیت در زمینه شبکه سازی را از دیگر اقدامات ستاد در جهت توسعه فناوری سلول های بنیادی، سلول درمانی، ژن درمانی، مهندسی بافت و پزشکی بازساختی عنوان کرد.
 
سومین همایش بین المللی و یازدهمین همایش ملی بیوتکنولوژی جمهوری اسلامی ایران از ۱۰ تا ۱۲ شهریور ماه با حضور صاحب نظران، اندیشمندان و دست اندرکاران حوزه زیست فناوری در سالن همایش های رازی برگزار شد که عصر روز گذشته به کار خود پایان داد.
 
 
 
 

کد خبر : 651212130698
نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)