سه شنبه 03  اردیبهشت 1398
تاریخ انتشار : 25 اسفند 1392 - 10:02:32
انتقال تجربیات تهران و پکن به منظور کاهش ترافیک

در جریان این بازدید هیات ایرانی ضمن بازدید از بخش‌های مختلف مرکز کنترل ترافیک پکن شامل مرکز کنترل آنلاین حرکت قطارهای مترو، تردد تاکسی‌ها و اتوبوس‌ها و همچنین مرکز نظارت بر حمل‌و‌نقل درون شهری، از نزدیک با آخرین امکانات و تجهیزات مرکز کنترل ترافیک پایتخت چین آشنا شدند و در ادامه در نشستی مشترک با مدیران مرکز کنترل ترافیک شهرداری پکن، به بررسی مشابهت‌های موجود میان دو کلانشهر در زمینه حمل‌‌و‌نقل عمومی و انتقال تجربیات در زمینه کاهش ترافیک پرداختن

انتقال تجربیات تهران و پکن به منظور کاهش ترافیک

براساس این گزارش محسن سرخو، رئیس کمیته حمل‌و‌نقل شورای شهر تهران در این نشست، با ابراز امیدواری برای افزایش همکاری بیشتر مراکز کنترل ترافیک تهران و پکن جهت انتقال تجربیات، گفت: «مشکل ترافیک و عبور و مرور یک مشکل همگانی است که اکثر کشورها با آن روبه‌رو هستند. بنابر این خوب است که بتوانیم از تجربیات یکدیگر برای کاهش ترافیک در شهرها استفاده کنیم.» او تاکید کرد: «به‌کار‌گیری سیستم‌های دقیق و موثر می‌تواند کمک شایانی در کاهش ترافیک داشته باشد. از این رو باید از این سیستم‌ها برای بررسی آنچه در شهر اتفاق می‌افتد و همچنین برای برنامه‌ریزی دقیق به منظور عبور و مرور در تقاطع‌ها بهره بگیریم.» عضو کمیسیون عمران و حمل‌و‌نقل شورای شهر تهران یادآور شد: «موضوع بسیار مهم در استفاده از سیستم‌های مکانیزه، به دست آوردن اطلاعات و آمار مربوط به حمل‌و‌نقل برای استفاده در برنامه‌ریزی‌های آینده است. بنابراین تهران نیز خواستار استفاده از آمار و روش‌های مورد استفاده در حمل‌و‌نقل عمومی چین است.» سرخو ضمن تبیین نحوه کنترل و نظارت بر ترافیک در شهر تهران بیان کرد: «مراکز کنترل ترافیک از لحاظ ساختمانی و تجهیزات در همه دنیا بسیار شبیه به هم هستند و ما نیز در تهران مراکز مشابهی را در اختیار داریم.» او ادامه داد: «مرکز کنترل ترافیک تهران از سال 1994 کار خود را آغاز کرد و سپس به‌تدریج کامل شد. ضمن اینکه مراکز کنترل ترافیک تاکسیرانی، اتوبوسرانی و مترو در شهر تهران به صورت جداگانه عمل می‌کنند اما از نظر حمل‌و‌نقل و عبور و مرور، در مرکز کنترل ترافیک متمرکز هستند.» رئیس کمیته حمل‌ونقل شورای اسلامی شهر تهران تاکید کرد: «اکنون 78 هزار تاکسی در شهر تهران وجود دارد و بیش از 6 هزار و 500 دستگاه نیز برای جابه‌جایی مسافران فعال هستند. همچنین در حال حاضر 152 کیلومتر مترو در شهر تهران در دست بهره‌برداری قرار دارد که تا پنج سال دیگر این رقم به 380 کیلومتر خواهد رسید.» این عضو شورای شهر تهران با اشاره به وجود معضل ترافیک و حمل‌و‌نقل عمومی به عنوان دو مشکل اصلی شهر تهران، تاکید کرد: «در حال حاضر روزانه 22 میلیون سفر در شهر تهران انجام می‌شود که از این رقم 11 میلیون سفر از طریق سامانه‌های حمل‌و‌نقل عمومی و 11 میلیون نیز با خودروهای شخصی صورت می‌گیرد. در این راستا در برنامه پنج ساله دوم شهرداری تهران تلاش داریم تا سهم خودروهای شخصی را به 30 درصد کاهش دهیم.» او خطاب به مدیران شهری پکن تاکید کرد: «بازدید شما از تهران و امکانات مرکز کنترل ترافیک می‌تواند کمک موثری به همکاری‌های متقابل باشد.» 

 

سهم مترو در حمل‌ونقل شهری پکن 46 و خودروهای شخصی 31 درصد است

در ادامه این دیدار«وانگ ژائو رونگ»، رئیس مرکز کنترل ترافیک شهرداری پکن ضمن ابراز خرسندی از حضور هیات ایرانی در این مرکز، گفت: «مرکز کنترل ترافیک شهر پکن در سال 2010 ساخته شده است که یکی از مهم‌ترین بخش‌ها برای نظم بخشی به ترافیک پکن به شمار می‌رود.» او تاکید کرد: «در مرکز کنترل ترافیک شهرداری پکن 26 مرکز حمل‌ونقل شهری شامل مترو، تاکسی، اتوبوس، فرودگاه و... با استفاده از 60 هزار دوربین کنترل می‌شوند. همچنین این مرکز به عنوان یکی از مراکز اصلی شهر پکن فعالیت می‌کند.» به گفته رئیس مرکز کنترل ترافیک شهرداری پکن در این شهر روزانه 11 میلیون سفر با مترو و 14 میلیون سفر درون شهری با اتوبوس صورت می‌گیرد؛ به نحوی که سهم مترو در حمل‌ونقل شهری 46 درصد و سهم خودروهای شخصی نیز 31 درصد است. علاوه بر این سالانه 800 میلیون سفر با اتوبوس و مترو در شهر پکن صورت می‌گیرد. او یادآور شد: «در حال حاضر یک میلیون و 160 هزار تاکسی الکترونیکی در خارج از شهر پکن فعالیت می‌کنند. همچنین 21 هزار اتوبوس در پکن وجود دارد که از این تعداد شش هزار دستگاه اتوبوس برقی است و سه هزار و 500 دستگاه نیز از گاز LNG استفاده می‌کنند.» رئیس مرکز کنترل ترافیک پکن در ادامه بیان کرد: «هر روز اطلاعات حمل‌و‌نقل عمومی شامل تردد خودروها، مترو، اتوبوس و... در این مرکز جمع‌آوری می‌شود و تلاش ما بر این است که بتوانیم با این اقدام، عبور و مرور در شهر پکن را روی مسائل حمل‌ونقل عمومی متمرکز کنیم.»

 

 

منبع: تین نیوز

چهارشنبه 12 اسفند 92


منبع : تین نیوز/کد خبر : 7117251292
نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)