تاریخ انتشار : 05 مهر 1399 - 10:25:21
براساس جدیدترین تحقیقات بین المللی؛
جریان بادهای اقیانوس ها به کدام سمت در حال جابجایی هستند؟

پایگاه خبری- تحلیلی ایربان- خشکسالی های شدید در ایالات متحده آمریکا و استرالیا اولین نشانه ای است که نشان می دهد مناطق استوایی و دمای گرم آنها بدلیل  تغییرات اقلیمی در حال گسترش است. اما تاکنون دانشمندان نتوانسته اند به طور قاطع دلایل این مسئله را توضیح دهند زیرا بیشتر آن ها روی فرآیندهای جوی تمرکز داشتند. 

جریان بادهای اقیانوس ها به کدام سمت در حال جابجایی هستند؟

به گزارش ساینس دیلی، تاکنون کارشناسان تصور می کردند که فرآیندهای موجود در جو نقش اصلی دارند. همچنین ممکن است تصور شود که نوسانات آب و هوایی طبیعی که هر چند دهه یکبار اتفاق می افتد مسئول گسترش مناطق گرمسیری باشد. برای سال های زیادی محققان به دنبال اصلاح در مکان نامناسبی بودند.

حوادثی از قبیل آتش سوزی جنگل ها در استرالیا و کالیفرنیا، خشکسالی و کمبود آب در دریای مدیترانه - در چند سال اخیر بیشتر شده است. محققان این امر را به این واقعیت نسبت می دهند که به نظر می رسد مناطق گرمسیری، منطقه گرم اطراف استوا ، در حال گسترش است که این امر منجر به گرمتر و خشک شدن مناطق آسیب دیده می شود. طبق تعریف رسمی، مناطق استوایی در عرض خط استوا بین عرض های جغرافیایی 23 درجه شمالی و 23 درجه جنوبی گسترش می یابد. منطقه مرکزی مرطوب است و میزان بارندگی آن بسیار زیاد است در حالی که مناطق حاشیه ای در شمال و جنوب گرم و خشک است. با این حال، در نتیجه تغییرات آب و هوایی مدتی است که مناطق خشک به سمت شمال در نیمکره شمالی - تا کالیفرنیای جنوبی - و به سمت جنوب در نیمکره جنوبی در حال گسترش هستند.

هو یانگ می گوید: "شبیه سازی های ما نشان می دهد که گرم شدن هوا در اقیانوس نیمه گرمسیری در هر دو نیمکره شمالی و جنوبی عامل اصلی آن هستند. این الگوهای گرم  در مناطق  نیمه گرمسیری توسط  گردش دینامیکی  در اقیانوس  در مناطق نیمه گرمسیری  اتفاق می افتد. هنگامی که این گردش های دینامیکی  به آرامی شروع به چرخیدن می کنند قطر آن ها به چندین کیلومتر می رسد. این جریانات به ویژه در اقیانوس آرام بسیار شناخته شده هستند زیرا اکثر جریان های دریایی کوچک  در آن ها جمع شده است.

طبق محاسبات صورت گرفته این پدیده کاتالیزور گسترش مناطق گرمسیری به شمال و جنوب است. محققان قبلی رویکردی بیش از حد پیچیده به این مسئله داشتند و تصور می کردند که این مسئله به دلیل تغییرات پیچیده جو باشد. در واقعیت این به دلیل مکانیزم نسبتاً ساده ای است که جریان های اقیانوس را درگیر می کند.

مترجم: معصومه ریشهری

لینک خبر:

https://www.sciencedaily.com/releases/2020/09/200925113344.htm

 

منبع :

Alfred Wegener Institute, Helmholtz Centre for Polar and Marine Research

 

 


کد خبر : 74087050799
نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)