تاریخ انتشار : 19 مهر 1399 - 10:37:54
دریاچه های مجاور یخچال های طبیعی باعث تسریع ذوب یخ ها شده اند!!

پایگاه خبری- تحلیلی ایربان- بر اساس مطالعه جدید، ذوب یخ های یخچال های طبیعی در  دریاچه هایی که ذوب یخ در آن ها اتفاق افتاده ودر حاشیه یخچال های طبیعی قرار دارند در مقایسه با یخچال هایی که در خشکی خاتمه می یابند ، بسیار بیشتر و سریعتر صورت می گیرد.  

دریاچه های مجاور  یخچال های طبیعی باعث تسریع ذوب  یخ ها شده اند!!

به گزارش ساینس دیلی، اکنون بسیاری از یخچال های کوهستانی در چنین دریاچه هایی خاتمه می یابند. آن ها به عنوان دریاچه های proglacial شناخته می شوند. تغییرات آب و هوایی ذوب یخچال های طبیعی را در سراسر جهان افزایش داده است و این به نوبه خود منجر به افزایش چشمگیر اندازه و تعداد  این نوع دریاچه ها شده است. اما اثرات آنان بر میزان یخ زدایی و رفتار یخچال های طبیعی قبلاً درک نشده بود.

اکنون یک تیم بین المللی از محققان برای اولین بار با استفاده از شبیه سازی های رایانه ای، تأثیر این دریاچه ها را  بر یخچال های کوهستانی بصورت کمی تعیین کرده اند. آن ها دریافتند که وجود یک دریاچه proglacial باعث می شود که یخچال های طبیعی بیش از چهار برابر عقب نشینی کرده و جریان یخ را تا هشت برابر در مقایسه با همان یخچال های  خاتمه یافته در خشکی با آب و هوای مشابه سرعت دهند.

این یافته ها نشان می دهد که  ذوب یخ در یک یخچال های  خاتمه یافته  در خشکی 1000 سال طول می کشد اما  یخچال های مجاور proglacial ، 100 سال طول می کشد تا به همان اندلزه ذوب شود.

 

دکتر جنا ساترلند نویسنده اصلی مطالعه گفت: "یک یخ در یک کاسه آب خیلی سریعتر از یخ که روی یک میز نشسته ذوب می شود.

مترجم؛ معصومه ریشهری

https://www.sciencedaily.com/releases/2020/10/201009114206.htm

 

 


کد خبر : 74257190799
نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)