پنج شنبه 16  اردیبهشت 1400
تاریخ انتشار : 08 اردیبهشت 1400 - 15:55:10
روایت حامی بی جیره و مواجب "گاندو"های ایران

پایگاه خبری- تحلیلی ایربان- پیرمردی عاشق در روستای باهو کلات در حوالی مرز پاکستان، در تلاش است از انقراض گونه در خطر انقراض گاندو(تمساح پوزه کوتاه) جلوگیری نماید.

 

روایت حامی بی جیره و مواجب

معصومه ریشهری- در فروردین 1400 فرصتی دست داد تا با آقای شجره مصاحبه ای پیرامون تلاش ها و ممارست های خود و دوستداران محیط زیست گفتگویی داشته باشیم که در ذیل تقدیم می شود. امید است مسئولان و متولیان امر به کمک  ایشان آمده و زمینه  جلوگیری از انقراض "گاندو" را مهیا نمایند.

  • در ابتدا ضمن معرفی خود،  شرایط جغرافیایی روستا را بیان نمایید.

این جا  روستای باهوکلات  در 100 کیلومتری چابهار و  در 50 - 60 کیلومتری مرز پاکستان می باشد. بنده ملک دینار شجره متولد سال 1332 هستم. قبلا در این  روستا، ارتش و گمرک حضور داشت و حدودا 120 سال پیش در این روستا، هندو ها و پاکستانی ها زندگی می کردند به طوری که نزدیک 70 دکان هندی نزدیک پاسگاه اینجا به کاسبی مشغول بودند  همچنین در این مکان عرب ها جو، گندم، پشم و موز تجارت می کردند اما اکنون شغل مردم منطقه فقط کشاورزی است.

  • چگونگی فعالیت خود در حمایت از گاندوها را توضیح دهید.

بنده 18 سال بصورت افتخاری برای محیط زیست کار می کنم. 5 سال است به تمساح پوزه کوتاه  با هزینه خودم غذا می دهم هیچ ارگان دولتی به من کمک نمی کند و فقط مسافرین که به اینجا می آیند به من کمک می کنند.4-5 سال پیش که خشکسالی آمد و رودخانه خشک شد،  بنده وسط رودخانه با دست چاه زدم و آب را به سمت برکه پمپ نمودم. تمساح ها روزها خود را در لابلای بوته ها مخفی می کردند و شب ها می آمدند سمت برکه و تن خود را خیس می کردند.در ابتدا از نوبندیان آشغال ماهی خریدم اما نخوردند. سپس پا و کله مرغ خریدم  و متوجه شدم که دوست دارند و می خورند و لذا همین کار را ادامه دادم.

  • این فعالیت محلی شما چگونه اطلاع رسانی شد؟

پسر و خواهر زاده ام از بنده فیلم گرفتند و در فضای مجازی پخش کردند. بعد از حدود 1-2 ماه افرادی به دیدن تمساح ها آمدند و گفتند آقای شجره ما برای دیدن این تمساح ها به خارج از کشور سفر کردیم  به آن ها گفتم این تمساح ها 200 تا 500 سال است که در این منطقه زندگی می کنند و هدف من این است که این تمساح ها منقرض نشود. این تمساح ها بعد از دو ماه با من دوست شدند. در آن موقع 5 الی 6 تمساح در اینجا زندگی می کردند  ولی بعد از یک سال 26 تا شدند. شب ها به آن ها غذا می دهم و گاهی تا 17 تمساح دور من می آیند و بنده لقمه لقمه به آن ها غذا می دهم.

  • در رابطه با فرآیند تولید مثل و زندگی این گونه در حال انقراض در این سالها چه تجاربی به دست آوردید؟

  تمساح ها دو زیست و تخم گذار هستند . جفت گیری آن ها اول اسفند ماه است و حداکثر 25 الی 30 تخم می گذارند. بعضی از تمساح ها 10 الی 15 تخم می گذارند لیکن همه تخم ها سالم نمی مانند زیرا تمساح پوزه کوتاه نر مانند گربه نر به دلیل آماده شدن برای جفت گیری سال بعد  بچه اش را می خورد. همچنین سمور و مار این تخم ها می خورند و بعد از دو ماه، 4 - 5 بچه تمساح از آن تخم ها بدنیا  می آیند. اگر دمابالای 32 درجه باشد بچه تمساح نر می شود و اگر پایین تر باشد بچه تمساح ماده می شود . طول بچه های آنها  در هنگام تولد 25 تا 30 سانتی متر می باشد. وقتی بچه تمساح به دنیا می آید  اگر بتواند خودش وارد آب می شود در غیر این صورت مادر آن ها را به دندان می کشد و وارد آب می کند. بچه تمساح زبان نداشته و  دندان جویدنی و بریده ندارد و غذا را می بلعد. فشار سقف دهانش 1 الی 1.5 تن است و لذا گاندو حیوان خطرناکی در آب بویژه در زمان جفت گیری و نگهداری از تخم ها  است اما در خشکی ترسو می باشد. علاوه بر این دارای حس بویایی و شنوایی قوی می باشد. این حیوانات شب گرد هستند یک صدای  خاصی در شب و همچنین صدای شبیه صدای گاو در زمان جفت گیری دارند. در بیرون از آب مدفوع می کنند و هنگام خوابیدن سر را سمت آب می کنند و دم خود را بیرون از آب نگه می دارند و هنگام شنیدن کوچکترین صدا وارد آب می شوند. معمولا با دم شنا می کنند و در یک شب 5 کیلومتر می توانند بروند.

  • در این مدت چه سختی ها و نامهربانی هایی برایتان اتفاق افتاده است؟

 بنده در ابتدا از محیط زیست یک فریزر برای نگهداری غذای تمساح ها درخواست نمودم اما با پاسخ منفی آنها روبرو شدم بنابراین خودم یک فریزر به قیمت 700 هزار تومن خریدم  اما بعد از یکسال که تعداد  گاندوها افزایش یافت این فریزر جواب نداد. بعدها بچه های نذر طبیعت برای من یک فریزر خریدند. در حال حاضر  بنده به محیط زیست می گویم مقدار آب کم است و ذخیره ندارد و در تابستان خشک می شود.  اینجا به اندازه 30 متر طول و یک متر ارتفاع نیاز به سیل بند دارد. در این مکان  ماسه و سنگ موجود است فقط بنده به کارگر، سیمان و فرغون نیاز دارم اما به من می گویند ما توان این کار را نداریم. بنده یکبار در این مکان بیل مکانیکی آورده و چاله درست نموده و توانستم این تمساح ها رو نگه دارم. برای نگهداری این تمساح ها باغ خودم را که ماهی 3- 4 میلیون  تومان درآمد داشت رو  رها نمودم و اکنون چند درخت بیشتر ندارم. خیلی ها به من می گفتند دیوانه شده ای که باغ خود را برای تمساح ها از دست داده ای؛ ولی الان می بینید که مردم برای دیدن تمساح ها از جاهای دور می آیند.  

قبل از شیوع ویروس کرونا، فردی با ماشین خود از ایتالیا مستقیم به دیدن این تمساح ها آمد و حتی  یک زوج از خارج از کشور نیز به دیدن این تمساح ها آمدند (البته خانم ایرانی بود) . بنده 18 سال است که برای حفاظت از محیط زیست کار می کنم اما فقط یکبار آن هم سال ها پیش یک بنده خدایی از تهران آمد و کارت محیط بانی 5 ساله داد. بعد از آن مرتبا برای دریافت تمدید کارت رفتم اما متاسفانه تمدیدش نکردند. من هم دیگر خسته شدم و رهایش کردم.

  • چند سال است مردم برای دیدن گاندو می آیند؟

سه سال است که بوم گردی دارم البته دو سال آن بخاطر کرونا، لغو و سپس محدود شد.

  • در این مکان برای پذیرا بودن توریست چه مشکلی وجود دادرد؟

اینجا برق ضعیف است و کولر گازی توان کار کردن ندارد. همچنین اینترنت خیلی وقت ها ضعیف می شود.

  • بهترین زمان برای بازدید از گاندوها چه موقع است؟

از آذر تا اسفند ماه ، که هوا خنک تر است- بهترین زمان برای دیدن گاندوها  می باشد.

  • با توجه به شایعات و اخبار مختلف، آیا تمساح ها به کسی آسیب رسانده اند؟

دو سال پیش کودکی رفته بود که تخم های تمساح را بردارد و تمساح ماده، دست او را قطع کرد. یکبار دیگر  پسری 13 ساله وارد آب شد و تمساح به او حمله کرد.

در پایان گفتگو حدود ساعت 11 صبح با ایشان همراه شدیم تا گاندوها را ببینیم. در مکان اولی، گاندوها با صدای این عاشق دوست داشتنی، از آب بیرون نیامدند لیکن با طی مسافتی نسبتا کوتاه، به محل دیگری رفتیم. وقتی به محل رسیدیم او "ژولی" ( اسم یکی از گاندوها را ژولی گذاشته بود) را صدا زد. وقتی ژولی صدای او را شنید به سمت او آمد و پس از غذا دادن به او گفت: "باب"،" باب"،" باب" یعنی بخواب و ژولی خوابید. سپس یکی از خانم های گروه آرام آرام کنار ژولی  رفته و به او دست زد اما ژولی از خواب پرید و به داخل آب فرار کرد!!


کد خبر : 77007080200
نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)