پنج شنبه 06  اردیبهشت 1403
تاریخ انتشار : 16 آبان 1400 - 16:55:12
مالچ رسی ساخت ایران به یاری محیط‌ زیست آمد

پایگاه خبری- تحلیلی ایربان- تولید مالچ رسی برای نخستین بار در ایران در قالب یک طرح کلان ملی فناوری برای تثبیت کانون های گردوغبار صورت گرفته که ضمن حفظ محیط زیست، این معضل را برطرف می‌کند.

مالچ رسی ساخت ایران به یاری محیط‌ زیست آمد
به گزارش ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در این فرآیند، پژوهشگران ایرانی از رسی به نام رس بنتونایت کلسیم دار استفاده کردند که پس از خالص سازی و فناور کردن، به صورت محلول بر سطح خاک پاشش می شود.
 
آنها این رس را با حمایت های مالی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، برای نخستین بار در منطقه فوق بحرانی سگزی که در ۲۵ کیلومتری شرق اصفهان واقع است، مورد استفاده قرار دادند.
 
این نوع مالچ در مقایسه با مالچ های دیگر که پیش از این استفاده می شد، مانند مالچ نفتی یا پلیمری، محیط زیست دوست بوده و قادر است بدون اینکه کوچکترین آسیبی به خاک و محیط زیست وارد کند، باعث تثبیت خاک شود. ظرفیت تبادل کاتیونی بالایی دارد و اگر رطوبت وجود داشته باشد، می تواند ذرات خاک را به هم بچسباند و مقاومت برشی آنها را افزایش دهد و خاک را در مقابل عامل فرساینده که باد است، مقاوم کند.
 
از دیگر ویژگی های این مالچ آن است که رطوبت را ذخیره کرده و باعث می شود گیاهان بومی که ریشه آنها هنوز خشک نشده، دوباره برگردند. بنابراین نفوذپذیری را کاهش نداده و باعث رشد گیاهان می شود، این مالچ رسی، رطوبت نسبی هوا را می گیرد و با ذخیره سازی آن، موجب رشد گیاهان می شود.
 
این نوع مالچ در مناطقی که بالای ۱۰۰ میلی متر بارندگی داشته و رطوبت نسبی بالای ۳۵ درصدی دارند، موفق تر عمل می کند؛ چرا که دو و نیم برابر حجم خود آب جذب می کند که این میزان آب می تواند مانع از خشک شدن نهال های بیابانی شود.
 
پژوهشگران ایرانی در یک طرح ترکیبی، از این مالچ در مناطق اطراف اصفهان استفاده کردند که نتیجه آن، سبز شدن ۱۰۰ درصدی نهال ها بود؛ در حالی که تا پیش از این اتفاق، این حجم رویندگی در آن منطقه دیده نمی شد.
 
این مالچ، اقتصادی است و یک هشتم مالچ نفتی قیمت دارد، ضمن آن که اگر خودرویی از آن منطقه عبور کند، بعد از نخستین بارندگی، خود را ترمیم می کند.
 
پژهشگران ایرانی اخیرا در یک آزمایش، در ۲۰ منطقه، تونل بادی با سرعت ۸۰ کیلومتر بر ساعت ایجاد کردند و موفق شدند ۹۸ درصد فرسایش را کنترل کنند. این دستاورد بزرگ سبب شد تا این مالچ منحصر به فرد، هم اکنون در سیستان مورد تست و آزمایش قرار گیرد.
 
این مالچ ایران ساخت با حمایت های مستقیم معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به بهره برداری رسیده است.

کد خبر : 79887160800
نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)