سه شنبه 03  اردیبهشت 1398
تاریخ انتشار : 25 اسفند 1392 - 10:20:35
رفع مشکلات ترافیکی سنندج نیازمند برنامه های بلند مدت
تردد عابران پیاده در خیابان عامل اصلی تشدید ترافیک

برنامه ریزی بلند مدت برای رفع ترافیک در سنندج، لزوم نصب پل عابر پیاده در میدان آزادی، لزوم اجرای طرح پیاده راه، ساماندهی وانت بارهای فروش میوه، تشدید نظارت ها بر مسافربرهای شخصی و تبدیل مدارس به پارکینگ در ایام عید نوروز از مهمترین مباحث مطرح شده در جلسه شورای ترافیک سنندج بود.

تردد عابران پیاده در خیابان عامل اصلی تشدید ترافیک

 موضوع ترافیک در سنندج این روزها به یکی از دغدغه های اصلی مردم و همچنین مسئولان تبدیل شده است و به همین دلیل علیرغم برگزاری جلسات و نشست های متعدد متاسفانه تاکنون راه چاره ای مشخص برای حل این معضل در دستور کار نگرفته و با گذشت زمان بر مشکلات این بخش افزوده می شود.

 

در حالی که مدیران و مسئولان استانی و شهرستانی همواره با اجرای طرح های مختلف برای ساماندهی موضوع ترافیک در سنندج خبر می دهند که متاسفانه بخش زیادی از این طرح ها کوتاه مدت بوده و با گذشت زمان نه تنها مشکل را حل نکرده که در بعضی شرایط خود طرح نیز به یک مشکل تبدیل می شوند.

 

با فرا رسیدن تعطیلات سال نو و همچنین ورود مسافران نوروزی به استان کردستان به ویژه شهر سنندج وضعیت ترافیک به یک دغدغه اصلی تبدیل شده است و به همین دلیل جلسه شورای ترافیک سنندج بعد از ظهر یکشنبه به ریاست فرماندار سنندج و دیگر اعضا برگزار شد و بر هماهنگی بیشتر برای رفع نگرانی ها و دغدغه های مردم و متولیان در این نشست تاکید شد.

 

 فرماندار شهرستان سنندج در این جلسه با اشاره به وضعیت ترافیک در سنندج و عوامل موثر بر تشدید این مهم گفت: متاسفانه در بسیاری از مسیرهای پرتردد و شلوغ سطح شهر به دلیل عدم وجود پل عابر پیاده مناسب و استاندارد، عابران در سطح خیابان ها تردد می کنند که این مشکلات ترافیکی را دوچندان می کند.

 

ولی الله میرزائی با اشاره به اینکه تردد بیش از حد عابرین پیاده در میدان آزادی و عدم استفاده از پیاده‌روها موجب به وجود آمدن مشکلات ترافیکی در مرکز شهر شده است، اظهار داشت: متاسفانه ترددهای عابرین که در ساعت‌های پایانی روز به بیشترین حد خود می‌رسد، چهره زشتی را برای این شهر رقم زده است.

 

وی بر نصب و راه‌اندازی فوری و هر چه سریع پل هوایی در میدان آزادی سنندج تاکید کرد و افزود: با نزدیک شدن به ایام پایانی سال و ورود مسافرین به این شهر باید تا 25 اسفند ماه سال جاری نسبت به نصب پل هوایی در میدان آزادی سنندج مرکز شهر اقدام شود.

 

لزوم فرهنگ سازی برای استفاده مردم از پل های عابرین پیاده

وی با بیان اینکه باید برای استفاده عابرین از این پل هوایی در سطح شهر فرهنگ سازی شود، بیان کرد: در صورت کم شدن ترافیک و استفاده عابرین از این پل در آینده شاهد گسترش و توسعه آن در نقاط مختلف برای کم شدن ترافیک در سطح شهر باشیم.

 

فرماندار سنندج به مشکل توقف وانت‌های میوه فروش در خیابان‌های سنندج و ایجاد ترافیک اشاره کرد و گفت: هر چند این مشکل تنها مربوط به شهر سنندج نیست و نباید در برخورد با آن یک طرفه قضاوت کرده و مشکلات کسانی را که از این مسیر امرار معاش می‌کنند نادیده گرفت اما باید با اختصاص مکان‌هایی مشخص به این خودروها در محله‌های مختلف وضعیت را مدیریت کرد.

 

میرزائی اصل به مشکل وجود وانت‌بارهای میوه فروش در نقاط مختلف سطح شهر اشاره کرد و اظهار داشت: راهنمایی و رانندگی برای جلوگیری از حضور این وانت‌بارها در سطح شهر اقدام به جریمه کردن این خودروها کرده‌اند ولی به دلیل اینکه این افراد از قشر آسیب‌پذیر جامعه هستند باید برای ساماندهی آنها اقدام اساسی صورت بگیرد.

 

وی با اشاره به چند نرخی بودن قیمت کرایه تاکسی‌ها شهر سنندج، بیان کرد: با وجود نظارت‌های تاکسیرانی برخی از تاکسی‌ها با نرخ‌های مختلف کرایه تاکسی اقدام به جابه جایی مسافران می‌کنند، که باید برای حل این مشکل نظارت‌های بر نرخ کرایه تاکسی‌ها بیشتر شود.

 

فرماندار سنندج با بیان اینکه هدف ما از ساماندهی خیابانها و پیاده‌روها فراهم کردن آسایش برای مردم است، گفت: امیدواریم با ساماندهی این دست‌فروشان شاهد کم شدن ترددهای بی‌مورد و جلوگیری از ایجاد گره ترافیکی در شهر سنندج باشیم.

 

افزایش بی رویه مسافربرهای شخصی در سنندج

فرمانده پلیس راهنمای و رانندگی کردستان نیز در ادامه این جلسه به فعالیت غیرقانونی و خارج از نظارت مسافربرهای شخصی در سنندج اشاره کرد و گفت: در حالت مقایسه‌ای و با لحاظ نسبت جمعیتی می‌توان گفت تهران هم به اندازه سنندج مسافربر شخصی ندارد.

 

عارف قادرزاده به فعالیت بدون ضابطه و خارج از نظارت آژانس‌های مسافربر در شهر سنندج اشاره کرد و اظهار داشت: هیچ نظارتی بر فعالیت آژانس‌های تاکسی تلفنی شهر سنندج وجود ندارد و دیده می‌شود که خودروهای فعال در این آژانس‌ها بدون تابلو و علائم شطرنجی و حتی توسط افراد مجرد اقدام به جابجایی مسافر می‌کنند که این روند نیاز به اصلاح دارد.

 

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به بالا رفتن چشم‌گیر تعداد وانت‌های میوه فروش در سطح شهر سنندج و مشکلاتی که این خودروها در بحث ترافیک به وجود آورده‌اند، یادآور شد: مطابق برآوردها، امسال تعداد وانت‌های میوه فروش در سطح شهر سنندج 5 تا 10 برابر سال گذشته افزایش یافته‌اند.

 

فرمانده پلیس راهنمایی و رانندگی استان کردستان بیان کرد: از آنجا که برخورد قهری با این وانت‌ها نتایج بلند مدتی نداشته و تنها مشکلات را به صورت مقطعی حل می‌کند پیشنهاد پلیس این است که توسط شهرداری مکانی برای این وانت‌ها در محلات مختلف شهر سنندج در نظر گرفته شود.

 

وی با بیان اینکه متاسفانه همه خودروهای فرسوده در استان‌های دیگر به استان‌های کردستان، کرمانشاه و ایلام وارد شده‌اند، اظهار داشت: تردد این خودروها موجب پدید آمدن مشکلات جدی ترافیکی در سطح شهر سنندج شده است که امیدواریم با اندیشیدن راه چاره از تردد بی‌مورد این خودروها جلوگیری شود.

 

قادرزاده به لزوم برخورد صحیح با مشکلات ترافیکی و اتخاذ راه‌کارهای بلند مدت اشاره و یادآور شد: تصمیم‌گیری‌ها در حوزه ترافیک باید بر اساس واقعیت‌های موجود در جامعه باشد و باید اطمینان داشت که برخورد قهری با این مسئله به تنهایی جوابگو نبوده و مشکل را به صورت اساسی حل نخواهد کرد.

 

مدارس سنندج در ایام عید به پارکینگ تبدیل می شوند

معاون فرماندار شهرستان سنندج نیز با بیان اینکه در ایام تعطیلات نوروزی مدارس شهر سنندج به عنوان پارکینگ برای مسافران نوروزی مورد بهره برداری قرار می گیرد، افزود: امیدواریم با در نظر گرفتن این مدارس به عنوان پارکینگ در راستای حل مشکل کمبود پارکینگ در شهر سنندج اقدام خوبی صورت گیرد و مردم با مشکلات کمتری مواجه شوند.

 

عزیزالله رضاعی افزود: در حال حاضر با هماهنگی آموزش و پرورش ناحیه یک سنندج پنج تا شش مدرسه در نقاط مختلف سنندج برای استفاده به عنوان پارکینگ ر ایام عید نوروز معرفی شده اند و در روزهای آینده با هماهنگی آموزش و پرورش ناحیه دو سنندج مدارسی نیز از این ناحیه برای استفاده به عنوان پارکینگ معرفی می شوند.

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه برای صدور مجوز تاکسی سرویس‌ها باید با شورای ترافیک سنندج هماهنگی‌های لازم صورت گیرد، یادآور شد: پس از تایید شورای ترافیک سنندج افراد می‌توانند نسبت به مکان‌یابی برای تاسیس تاکسی سرویس‌ها اقدام کنند.

 

معاون فرماندار سنندج با بیان اینکه متاسفانه شهروندان سنندجی کمتر از پل‌های عابر استفاده می‌کنند، افزود: باید نسبت به ایمن‌سازی و شکیل شدن پل‌های عابر در سطح سنندج در بلوار مستضعفین و دانشگاه علوم پزشکی اقدامات اساسی انجام شود تا مردم برای استفاده از آنها ترغیب شوند.

 

لزوم اجرای طرح پیاده راه برای ساماندهی ترافیک سنندج

شهردار سنندج نیز در بخش دیگری از این نشست با اشاره به اجرای طرح های مختلف پیاده راه در هسته مرکزی شهر سنندج برای رفع مشکلات ترافیکی این شهر، افزود: اجرای طرح پیاده ‌راه‌ها در شهر سنندج به حل دائمی مشکل ترافیک در این نقاط کمک شایانی کند.

 

کامیاب شادمان با اشاره به ریشه مشکلات ترافیکی شهر سنندج افزود: هیچ دستگاه و نهادی در سنندج به تنهایی نمی‌تواند به مقابله با معضل ترافیک این شهر بپردازد و به همین دلیل هماهنگی و تعامل تمامی دستگاه ها و ادارات دولتی مرتبط با موضوع یکی از مسائل اساسی در راستای رفع این معضل است.

 

وی به تعامل مثبت پلیس با سایر اعضای شورای ترافیک شهرستان سنندج اشاره کرد و ادامه داد: در جلسه گذشته شورا نکاتی مطرح شد که مربوط به حوزه کاری پلیس بود و این مشکلات بلافاصله پیگیری شد که این امر نشانه دقت پلیس در عمل به وظایف خود است.

 

شادمان به راه‌کارهای ارائه شده در جلسات مختلف برای حل معضل ترافیک سنندج اشاره کرد و یادآور شد: حل مشکل ترافیک سنندج تنها با اعمال مدیریت واحد ممکن می‌شود و عملکرد جزیره‌ای در این حوزه آفتی است که باید برای مقابله با آن چاره‌اندیشی کرد.

 

وی به تعهد شهرداری به انجام مصوبات شورای ترافیک اشاره کرد و بیان کرد: اجاره یا تملک زمین توسط شهرداری برای پارک مینی‌بوس‌های مسافربر به روستاهای سنندج در خروجی شهر به طرف مریوان اقدامی مثبت است و شهرداری آماده است این مصوبه شورا را در صورت همکاری بنیاد مسکن به عنوان مالک زمین در نظر گرفته شده برای این کار، اجرایی کند.

 

شهردار سنندج به ساماندهی وضعیت تاکسیرانی سنندج در ماه‌های اخیر اشاره کرد و گفت: برای رسیدگی به مشکلات حوزه تاکسیرانی سنندج اقدامات خوبی انجام شده که نتایج آن قابل لمس است.

 

16 شرکت حمل‌و‌نقل متخلف در سنندج پلمپ شد

رئیس سازمان اتوبوسرانی سنندج نیز در این جلسه اظهار داشت: طی سال جاری 16 شرکت حمل‌و‌نقل و آژانس به دلیل رعایت نکردن موارد قانونی در این شهرستان پلمپ شده اند.

 

زاهد مرغوبی به نظارت تاکسیرانی سنندج بر کار آژانس‌ها و تاکسی تلفنی‌ها در سطح شهر سنندج اشاره کرد و افزود: تا کنون 16 شرکت حمل‌و نقل و آژانس به دلیل عدم رعایت موارد قانونی پلمب شده‌اند.‌

 

وی با بیان اینکه از نظر قانونی استفاده از اتوبوس‌ها و مینی‌بوس‌های فرسوده و از رده خارج غیرقانونی است، ادامه داد: در حال حاضر دانشگاه آزاد اسلامی سنندج برای جابه‌جایی و سرویس‌های خود از اتوبوس‌ها و مینی بوس‌های فرسوده استفاده می‌کند که امیدواریم با نظارت شهرداری استفاده از این نوع خودروها ممنوع و از تردد آنها در داخل شهر جلوگیری شود.

 

رئیس سازمان اتوبوسرانی سنندج با اشاره به اینکه در حال حاضر تمامی آژانس‌ها و تاکسی تلفنی ها در سطح شهر سنندج ساماندهی شده اند، یادآور شد: هم اکنون 80 درصد آژانس ها و تاکسی تلفنی های سطح شهر سنندج دارای پروانه بهره برداری هستند.

منبع: تین نیوز

دوشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۲


منبع : تین نیوز/کد خبر : 8017251292
نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)