چهارشنبه 04 خرداد 1401
تاریخ انتشار : 06 بهمن 1400 - 13:31:04
تجربیات عملی آشنایی و حفظ محیط زیست در مدارس(6)
شوق یادگیری در مدرسه با پخت بلال

پایگاه خبری- تحلیلی ایربان- یکی از مدرسین آموزش کودکان در پایه ابتدایی در مدت فعالیت خویش در پایه های شش گانه ابتدایی، تلاش نموده است تا دانش آموزان را بصورت عملی و در قالب کارگروهی با موضوعات محیط زیست و منابع طبیعی آشنا نماید. دراین بخش برای تدریس سوخت ها از پخت بلال در مدرسه  استفاده شد.

شوق یادگیری در مدرسه با پخت بلال

افسون علوی- این طرح در سال های 1397 و 1398 در مدرسه غیردولتی پارسیان فرهنگ واقع در مهرشهر کرج با اهداف ذیل انجام شد. در ادامه بحث عملی ساختن مطالب درسی و فراهم کردن فضایی برای درک بیشتر دانش آموزان نسبت به مطالب کتاب های درسی به صورت تجربی، به درس 7 علوم دوم ابتدایی با عنوان سوخت ها  پرداخته شده است.

با توجه به این که مطالب مربوط به درس سوخت ها ممکن است برای کودکان 8 ساله که دومین سال تجربه مدرسه و جدایی از عالم کودکی خود را می گذرانند  چندان جذاب نباشد، ایجاد انگیزه در این مبحث بیش از پیش ضرورت می یابد. با این هدف در حین آشنایی دانش آموزان با انواع سوخت ها ضمن استفاده از ابزارهای انگیزشی همانند نمایش فیلم و تصاویر مربوطه، انجام آزمایش، کشیدن  نقاشی و سایر ابزارهای آموزشی برای درک بیشتر دانش آموزان در مبحث مورد نظر فضایی فراهم آورده شد تا دانش آموزان در کنار دوستان خود کاربرد سوخت در زندگی را از نزدیک لمس و تجربه نمایند. ضمن این که  در چنین فضایی علاوه بر یادگیری عمیق تر  مطالب درسی دانش آموزان  درزندگی روزمره دقیق تر می شوند و پیوستگی مطالب درسی با زندگی روز مره خود را درمی یابند.

در این طرح از ذغال به عنوان سوخت برای پخت بلال استفاده شد. هرچند کودکان عزیز حتما بارها چنین فضایی را در طبیعت و همراه خانواده های خود تجربه کرده اند اما  اجرای این امر در مدرسه  و تلفیق آموزش و تفریح علاوه بر یادگیری بهتر و موثرتر موارد متعدد دیگری را نیز در بردارد.  انجام چنین فعالیت هایی  فضای مدرسه را برای دانش اموزان جذاب و مورد علاقه می کند و بدین ترتیب سلامت و امنیت  روان دانش آموزان  تا حد زیادی تامین می شود.

در این اردوی کوتاه درون مدرسه ای کودکان برای پخت بلال ها،آوردن وسایل مورد نیاز،درست کردن آب نمک و جمع کردن زباله ها و وسایل، همکاری با یکدیگر را می آموزند و تمرین می کنند. از خوراکی هایشان به دوستان خود تعارف می کنند و درک اجتماعی بیشتری بدست می آورند. همچنین اهمیت اجرای نظم ،رعایت نوبت و صبوری کردن را با یا آوری معلم بیش تر در می یابند و در پایان نیز تعهد و احترام  به محیط زیست را با آوردن کیسه زباله و انداختن زباله های بلال در سطل زباله به نمایش می گذارند.

 

"آموزش، برافروختن یک شوق است پرکردن یک سطل از اطلاعات نیست"


کد خبر : 806127061100
نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)