پنج شنبه 06  اردیبهشت 1403
تاریخ انتشار : 22 اسفند 1400 - 13:16:16
روایت سازمان محیط زیست از قطعنامه پر سر و صدای پلاستیک

پایگاه خبری- تحلیلی ایربان- رئیس مرکز امور بین‌الملل و کنوانسیون‌های سازمان محیط‌ زیست گفت: قطعنامه پلاستیک که از ترکیب چهار قطعنامه پیشنهادی به وجود آمد، پرسروصداترین قطعنامه‌ای بود که در روزهای پایانی پنجمین اجلاس مجمع محیط‌ زیست ملل متحد خرسندی اکثریت کشورها را به همراه داشت.

روایت سازمان محیط زیست از قطعنامه پر سر و صدای پلاستیک
 
به گزارش زیست آنلاین، سید حسین موسوی فر گفت: خوشبختانه بعد از پاندمی کووید-۱۹ پنجمین اجلاس مجمع محیط‌ زیست ملل متحد(UNEA-۵)  یکی از اجلاس‌های مهم و فراگیر محسوب می‌شود و همه نمایندگان کشورهای دنیا در سطح بالا ازجمله وزرای کشورهای جهان حضور داشتند که کشوری جمهوری اسلامی ایران نیز از با حضور علی سلاجقه - معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط‌ زیست - و هیئت همراه  در این اجلاس حضور داشت.
 
رئیس مرکز امور بی ن‌الملل و کنوانسیون‌های سازمان محیط‌ زیست افزود: پیش از شروع مجمع محیط‌ زیست،طی هفت روز کاری فشرده تا پاسی از شب از ۲ تا ۸ اسفندماه با حضور و مشارکت کارشناسان و صاحبنظران نمایندگان دائم نزد یونپ به‌ منظور بررسی پیش‌نویس ۱۸ قطعنامه برگزار شد که حضور فعال نمایندگان جمهوری اسلامی ایران در تهیه این پیش‌نویس حائز اهمیت بود و درنهایت ۱۳ قطعنامه، یک مصوبه و دو بیانیه وزیران (برای UNEA-۵ و UNEP@۵۰) جهت تصویب به نشست عالی‌رتبه تسلیم شد که ماحصل این اجلاس بود .
 
وی در خصوص قطعنامه پلاستیک گفت: قطعنامه پلاستیک که از ترکیب چهار قطعنامه پیشنهادی به وجود آمد، پرسروصداترین قطعنامه‌ای بود که در روزهای پایانی اجلاس خرسندی اکثریت کشورها را به همراه داشت چراکه در قالب این قطعنامه، یونپ و کشورها به دنبال تدوین پیمان و ابزاری الزام‌آور در خصوص کاهش آلودگی‌های پلاستیکی در همه اشکال و در همه مکان‌ها (خشکی و دریا) است.
 
موسوی‌فر با بیان اینکه از دستاوردهای دیگر این اجلاس تقویت بخش دیپلماسی بین‌المللی بود، گفت: از موارد مهمی که همواره به دنبال تقویت آن هستیم بخش دیپلماسی بین‌المللی است که در این اجلاس معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست دو سخنرانی انجام داد که می‌توان به سخنرانی در پنجمین مجمع محیط‌زیست ملل متحد و سخنرانی در مراسم پنجاهمین سالگرد تأسیس برنامه محیط‌زیست ملل متحد اشاره کرد.
 
وی از دیگر برنامه‌های مهم و اثرگذار را دیدار نمایندگان جمهوری اسلامی ایران و هیئت همراه را با خانم اینگراندرسون - مدیر اجرایی برنامه محیط‌ زیست ملل متحد- همچنین دیدار با رئیس‌جمهور کنیا و وزرای محیط‌ زیست کشورهای عراق، کنیا، عمان، فلسطین، کنیا، قطر و هند عنوان کرد همچنین مشارکت در مباحث بسیج منابع برای حفاظت از تنوع زیستی که به دعوت اتحادیه اروپا بود را از دیگر برنامه‌هایی ذکر کرد که در حاشیه این مراسم صورت گرفت.
 
موسوی‌فر تصریح کرد:در همه این نشست‌ها و گفت وگوها نسبت به پیشبرد مناسبات محیط‌ زیست دوجانبه و افزایش همکاری‌ها و مواضع هماهنگ تأکید شد.
 
وی خاطرنشان کرد: امیدواریم با انتخاب ایران برای دو سال به‌عنوان نایب‌ رئیس مجمع محیط‌ زیست سازمان ملل بتوانیم از این فرصت مناسب برای پیشبرد اهداف محیط زیستی جهان، منطقه و ایران قدم‌های مؤثر برداریم.
 
موسوی‌فر در پایان اظهارکرد: از آنجایی که روزهای انتهایی این اجلاس به پنجاهمین سالگرد تاسیس برنامه محیط‌زیست ملل متحد ختم می‌شد، مراسم باشکوهی نیز به همین مناسبت برگزار شد.
 
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط‌ زیست بیانیه وزیران پنجمین مجمع محیط‌زیست ملل متحد با عنوان "تقویت اقدامات برای طبیعت برای دستیابی به اهداف توسعه پایدار"پس از گذراندن دو ویرایش و اضافه کردن نتایج بیست و ششمین نشست کنفرانس اعضای کنوانسیون تغییرات اقلیم و پیمان گلاسکو همچنین اشاره به پانزدهمین نشست آتی اجلاس اعضاء کنوانسیون تنوع زیستی و توافق بر ایجاد چارچوب جاه‌طلبانه تنوع زیستی پس از ۲۰۲۰ (GBF ) تصویب شد.

کد خبر : 808227221200
نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)