پنج شنبه 06  اردیبهشت 1403
تاریخ انتشار : 23 اسفند 1400 - 12:04:41
تبعات چهارشنبه سوزی؛ از اختلال در مسیر مهاجرت پرندگان تا آلودگی هوا

پایگاه خبری- تحلیلی ایربان- مدیرکل محیط زیست شهرداری تهران آلودگی هوا، آلودگی صوتی، آلودگی نوری و اختلال در مسیر مهاجرت پرندگان را از تبعات زیست‌محیطی استفاده از مواد محترقه در چهارشنبه سوری ذکر کرد.

تبعات چهارشنبه سوزی؛ از اختلال در مسیر مهاجرت پرندگان تا آلودگی هوا
 
 
به گزارش ایسنا شینا انصاری در یادداشتی به تبعات زیست‌محیطی استفاده از مواد محترقه در چهارشنبه سوری پرداخته و آورده است: چهارشنبه سوری سنت نیک پدران ما سال‌هاست که از اصل خود برای بخشیدن سرخی و گرفتن زردی دور شده است. سور و حلاوت جشن چهارشنبه سوری با ابزار محترقه و آتش‌زای جدید به سوز ترسناک معرکه جنگ بدل شده است. مواد محترقه و منفجره، ترقه‌های جورواجور، فشفشه‌های رنگارنگ و آتش زدن لاستیک خودروها جایگزین پایکوبی و جشن، قاشق‌زنی و آتش نرم بوته‌های خشک شده‌اند. در این وانفسا طبیعت مهجور و مظلوم بیش از همیشه نیازمند توجه ماست. چهارشنبه سوری به سبک و سیاق کنونی چه بر سر محیط زیست و طبیعت سرزمین مان می آورد؟
 
آلودگی هوا؛ انفجار مواد محترقه باعث افزایش غلظت آلاینده‌های هوا می شود. پایش‌ها و بررسی‌هایی که طی سال‌های گذشته در این روز انجام شده بیانگر این است که غلظت آلاینده‌ها به‌ویژه ذرات معلق با قطر کوچکتر از دو ونیم میکرون (که به دلیل ریزبودن می توانند اثرات خطرناکی بر سلامتی انسان داشته باشد) در این روز افزایش پیدا می‌کند. این آلودگی برای همه افراد جامعه به‌ویژه گروه‌های حساس مانند کودکان، زنان باردار و افراد سالمند و دارای بیماری‌های قلبی و تنفسی اثرات مخرب‌تری دارد. از آن‌جا که متاسفانه طی سال‌های اخیر استفاده از مواد آتش‌زای غیرمتعارف و مواد محترقه شیمیایی افزایش پیدا کرده است، آتش گرفتن این مواد می‌تواند باعث انتشار آلاینده‌های شیمیایی و گازهای خطرناک آلاینده بشود که تاثیرات بسیار نامطلوبی را بر سلامت انسان و سایر موجودات زنده بر جای می‌گذارد.
 
آلودگی صدا؛ سروصدای ناشی از انفجار مواد محترقه هم باعث آزار و اذیت انسان‌ها به‌خصوص افراد بیمار می شود و هم  بر موجودات زنده‌ای که در محیط های شهری در جوار ما زندگی می‌کنند، عوارض منفی دارد. به عنوان مثال این صداها در مکانیزم رفتار طبیعی پرندگان ایجاد اختلال می‌کند و بعضا آنها را فراری می دهد، فراری دادن پرندگان به این معنا نیست که آنها مجددا به محل زندگی‌شان برمی‌گردند، در واقع این پرندگان با این صداها از محل زادآوری‌شان می‌گریزند، چون احساس ناامنی کرده و ممکن است آن منطقه را برای همیشه ترک ‌کنند. نکته مهم اینست که زمان برای زادآوری حیات وحش از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، مثلا گونه ای پرنده در زمان فعلی قادر به تخمگذاری هست؛ بنابراین اگر این فرصت از دست برود، به این معنی است که نسل جدیدی از پرنده در ‌سال پیش رو وجود نخواهد داشت. البته فقط پرندگان، قربانیان آلودگی‌های صوتی چهارشنبه‌های آخر سال نیستند. گربه‌ها و سگ‌ها هم در این میان آسیب‌های فراوانی می‌بینند. قوه شنوایی حیوانات بخصوص سگ و گربه به مراتب قوی‌تر از انسان‌هاست. بنابراین صدای وحشتناک ترقه برای این حیوانات به مراتب بیشتر از انسانها آزاردهنده و آسیب‌زاست.
 
آلودگی نوری؛ استفاده از مواد آتش‌زایی که تولید نور شدید می‌کنند می‌تواند اثرات غیرقابل جبرانی بر سیستم عصبی موجودات زنده داشته باشد. معیوب کردن سیکل خواب گونه‌های جانوری یکی از پیامدهای نور مصنوعی مواد محترقه است.
 
آتش زدن لاستیک‌ها با انتشار آلاینده‌های آلی پایدار یکی از خطرناک‌ترین گازهای آلاینده دی اکسین‌ها و فوران‌ها هستند که با اثر سرطان‌زایی بالا از آتش زدن ضایعات به‌خصوص لاستیک‌ها ایجاد می‌شود. این گازها از سمی‌ترین آلاینده‌های محیط زیست هستند بنابراین برای حفظ سلامت خود در چهارشنبه سوری از آتش زدن لاستیک‌ها و ضایعات پلاستیکی جداٌ خودداری کنیم.
 
اختلال در مسیر مهاجرت پرندگان؛ تهران و بسیاری از شهرهای کشورمان از کریدورهای عبوری پرندگان مهاجر هستند و این روزها دقیقا زمانی است که خیلی از پرندگان در حال مهاجرت بهاره‌ از عرض‌های جنوبی به سمت عرض‌های شمالی پرواز می‌کنند و آلودگی صدا و نور باعث اختلال در روند طبیعی حرکت این پرندگان می شود.
 
تقارن زمانی جشن چهارشنبه سوری با بیداری طبیعت را پدران ما بسیار داهیانه جشن می گرفتند، زمانی که طبیعت در حال بیدار شدن است و درختان جوانه می‌زنند و پرندگان تخمگذاری و پستانداران زادوولد می کنند. واضح است که جشن باستانی نیاکان ما هرگز موجب مرگ و نابودی موجودات زنده نمی‌شد.
 
پس چه کنیم که این جشن باستانی بر مدار سنت پدران ما  بازگردد؟ بیاییم در حد توان، خسارت‌های محیط زیستی چهارشنبه سوری را کاهش دهیم و به جای استفاده از مواد آتش زای نوظهور، ایجاد سروصداهای رعب آور و استفاده بی محابا از مواد منفجره به رسم و سنت دیرین، چهارشنبه سوری را با حفظ طبیعت و آموزه های محیط زیستی همراه کنیم. به جای شکستن تنه و شاخ و برگ درختان برای آتش زدن، نهالی بکاریم و مراقب سلامت خانواده، همسایگان و موجودات زنده‌ای که در جوار ما زندگی می‌کنند، باشیم.»
 
انتهای پیام

کد خبر : 808627231200
نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)