پنج شنبه 06  اردیبهشت 1403
تاریخ انتشار : 25 اسفند 1400 - 15:38:03
استان‌های خلوت‌تر برای سفر اعلام شد

پایگاه خبری- تحلیلی ایربان- مدیرکل دفتر توسعه گردشگری داخلی با اعلام این‌که ظرفیت اقامت مسافران نوروزی در هشت استان کشور به بالای ۸۰ درصد رسیده است، فهرست استان‌های کم‌مسافر و خلوت‌تر را برای سفر ایمن و دور از ازدحام در دوران کرونا اعلام کرد.

استان‌های خلوت‌تر برای سفر اعلام شد
 
به گزارش ایسنا، سیدمصطفی فاطمی در نشست خبری ستاد هماهنگی خدمات سفر که چهارشنبه ۲۵ اسفندماه در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برگزار شد، با تاکید بر ضرورت مدیریت سفر در نوروز امسال با توجه به پیش‌بینی افزایش سفرها که طبق برآورد وزارتخانه‌های راه و گردشگری ۳۰ درصد بیشتر از نوروز سال ۹۸ خواهد بود، گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد در هشت استان بوشهر، خوزستان، خراسان رضوی، فارس، گیلان، مازندران، هرمزگان و یزد ضریب اشغال مراکز اقامتی به بالای ۸۰ درصد رسیده است. در این استان‌ها شهرهای جایگزین شناسایی شده تا در زمان ازدحام و شلوغی در مرکز، برای مدیریت سفر و جلوگیری از ازدحام اعلام شوند.
 
او افزود: در برخی شهرها میزان رزرو مراکز اقامتی پایین است و در شرایط کرونا به مردم توصیه می‌شود این مناطق برای سفر انتخاب شوند. البرز، تهران، خراسان جنوبی و شمالی، سمنان و کرمان، تا این لحظه از جمله استان‌هایی هستند که مراکز اقامتی آن‌ها کم‌تر رزرو شده و کم‌مسافرتر هستند.
 
دبیر ستاد خدمات سفر به ظرفیت ناوگان حمل و نقل برای سفر نوروزی اشاره کرد و گفت:‌ ۲۲۵ قطار مسافربری با ۲۲۴ هزار صندلی، ۱۲۴ اسکله و ۲۸۴۰ شناور، ۲۶ هزار صندلی پرواز و ۲۴ هزار مینی‌بوس از جمله ظرفیت‌های آماده‌شده برای سفرهای نوروزی است.  
 
او اضافه کرد:‌ بیشترین پایگاه‌های نوروزی مربوط به ناجا بوده و هلال احمر نیز در قالب ۷۹۹ پایگاه و ۱۲۵۰ تیم امدادی و ۲۲ پایگاه هوایی در نوروز خدمات‌رسانی می‌کند و حدود ۱۲۰۰ تیم نظارتی در حوزه بهداشت نظارت خواهند داشت.  
 
فاطمی همچنین گفت: پایگاه‌های امدادخودرو کانون جهانگردی و اتومبیلرانی علاوه بر سامانه ۰۹۶۲۹، از طریق اپلیکیشن آن در دسترس است. حدود ۸۹۰ پایگاه امداد خودرو کانون جهانگردی و اتومبیلرانی ایجاد شده که علاوه‌بر این، امدادرسانی خودروهای آفرود نیز امسال فعال شده است.
 
او این توضیح را اضافه کرد که ساماندهی خودروهای آفرود توسط کانون درحال انجام است تا مسیرهای حرکت این نوع خودروها مشخص شود؛ چرا که آسیب‌های زیادی از این طریق وارد شده است.
 
مدیرکل دفتر توسعه گردشگری داخلی همچنین از برپایی ۱۰۰۰ سفره هفت‌سین و بازارچه‌های صنایع دستی در محورهای گردشگری و در ۳۰ کیلومتری ورودی شهرهای پرمسافر برای شکستن ترافیک و سوانح جاده‌ای خبر داد.
 
فاطمی تاکید کرد که در تعطیلات نوروز با توجه به تاکید ستاد ملی کرونا برای سفر ایمن و بهداشتی از مراکز اقامتی غیررسمی استفاده نخواهد شد، ولی در مواقع اضطراری از ظرفیت سالن‌های ورزشی، خوابگاه‌های دانشجویی و کلاس‌های درس استفاده می‌شود.
 
او با اشاره به خروج بخشی از ظرفیت خدمات گردشگری در دوران کرونا، اظهار کرد: تمام امکانات را برای اسکان مسافران تجمیع کرده‌ایم، برخی تاسیسات خارج شده را برگرداندیم. علاوه‌بر این، آن بخش از ظرفیت که در دوران کرونا کاهش پیدا کرده است دوباره بازبینی شده و سعی کردیم ظرفیت را به سال ۹۸ برسانیم.
 
دبیر ستاد هماهنیگی خدمات سفر با بیان این‌که فرهنگ سفر مردم ما لحظه آخری است، درخواست کرد: حتما برای سفرهای نوروزی از پیش برنامه‌ریزی شود و مردم به اطلاعیه‌ها دقت کنند تا در نوروز با کمترین آسیب مواجه شویم.

کد خبر : 80902251200
نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)