شنبه 05 خرداد 1397
تاریخ انتشار : 18 مهر 1394 - 15:40:53
با شهر دوستدار کودک فاصله داریم
با شهر دوستدار کودک فاصله داریم
الهام مصدقی‌راد - شورای شهر تهران در سال ۸۸ طرح شهر دوستدار کودک را تصویب کرد تا تحولی مثبت برای فرزندان این شهر شکل گیرد.
این اقدام پارلمان پایتخت در راستای کنوانسیون حقوق کودک است که در سال1989 میلادی به امضای نمایندگان کشورهای جهان درمجمع عمومی سازمان ملل رسید. این کنوانسیون به مبنای ارزشمندی برای پرداختن به مسائل کودکان تبدیل شد. ایران سال1372 به عضویت این کنوانسیون درآمد و فعالیت خود را در زمینه حقوق کودک آغاز کرد. شهر دوستدار کودک از مواردی بود که این عهدنامه آن را مطرح کرد؛
 
شهری که در آن خواسته‌های کودک در اولویت قرار گرفته و شرایط اجتماعی، فرهنگی و معماری شهر همسو با نیازهای آنان طراحی و اجرا شود وحقوق کودکان درسیاست‌ها و قوانین انعکاس یابد. طبق شاخص‌های تعیین شده ازسوی یونیسف،‌ تأمین حقوق کودکان، مراقبت‌های بهداشتی، محافظت کودکان ازخشونت و سوءاستفاده مهم‌ترین محورهای این طرح قرار گرفتند. از سال86 نیز اجرای این طرح در ایران پیگیری و تهران به‌عنوان دبیرخانه این پروژه در خاورمیانه و شمال‌آفریقا انتخاب شد. 2سال بعد از آن یک فوریت طرح شهر دوستدار کودک به تصویب شورای شهر رسید و از آن زمان شهرداری باهمکاری وزارتخانه و سازمان‌های مرتبط در تلاش است تهران را به معیارهای تعیین شده در این مصوبه نزدیک کند.
 
با شهر دوستدار کودک فاصله داریم
براساس مصوبه شورای‌شهر، کمیته اجرایی شهر دوستدار کودک موظف است مواردی را در حوزه‌های حمل‌ونقل و ترافیک، شهرسازی و فرهنگی و اجتماعی انجام دهد. استانداردسازی مبلمان شهری ویژه کودکان، ایمن‌سازی پیاده‌روها و معابر به‌ویژه در محدوده مدارس، به کارگیری صندلی مخصوص کودک در وسایل حمل‌ونقل عمومی، ایجاد سرای کودک، توسعه خانه‌های اسباب‌بازی، برگزاری جشنواره‌های ویژه کودک، تأمین فضای مناسب بازی درمجتمع‌های مسکونی و... از جمله مواردی است که باید اجرایی شود که تاکنون تعدادی از آنها اجرایی شده.
 
راه‌اندازی خانه‌های کودک و اسباب‌بازی، جشنواره‌ غنچه‌های شهر، نمایشگاه اسباب بازی و... ازجمله موارد محقق شده است که تاکنون شهروندان استقبال گسترده‌‌ای از آنها کرده‌اند. معصومه‌آباد، عضو شورای شهر تهران و رئیس کارگروه شهر دوستدار کودک اما معتقد است با توجه به اینکه بیشترین قربانیان تصادفات شهری را کودکان به‌خوداختصاص می‌دهند، لازم است در حوزه حمل‌ونقل شهری به مسئله کودک توجه بیشتری شود و اقدامات خوبی همچون ایجاد بوستان 2.5هکتاری دوستدار کودک در منطقه18 که برنامه‌های آموزشی متعددی را در برگرفته یا اعطای دفترچه حساب بانکی به نوزادان تهرانی که بهانه خوبی برای پس‌انداز است، گسترش یابد.
 
فاطمه دانشور، رئیس کمیته اجتماعی شورا و ازاعضای کمیته طرح شهر دوستدارکودک نیز معتقد است باید بودجه این قبیل فعالیت‌ها را افزایش داد؛ هرچند شهرداری تاکنون باهمین بودجه، اقدامات مثبتی انجام داده اما آن هدفی که طرح دنبالش بوده تحقق نیافته است. وی می‌گوید‌:‌ ارتفاع آبخوری و ابعاد سرویس‌های بهداشتی در پارک‌ها ازجمله مسائل پیش پا افتاده‌ای است که محقق نشده است. هم‌اکنون با آسیب‌های نوپدید مانند پناه آوردن کودکان به دنیای مجازی و شیوع تک فرزندی نیز مواجهیم که باید برای آنها نیز فکری شود.
 
همیشه پای مدیریت یکپارچه در میان است
شهرداری یکی از بازوهای اجرایی این طرح است. آموزش و پرورش، بهزیستی، وزارت ارشاد و سازمان‌های مردم نهاد نیز ازجمله دیگر اعضای این کمیته هستند که به گفته دانشور آنها هم باید فعالانه عمل کنند؛ البته اگر بخواهند. رئیس کمیته اجتماعی شورای شهرتأکید می‌کند باید تعامل با این بخش‌ها بیشتر شود. آباد نیز با اشاره به تجربه دیگر کشورها در اجرای موفقیت‌آمیز این طرح، نبود مدیریت یکپارچه را از مهم‌ترین عوامل اجرای نامطلوب آن در تهران می‌داند و می‌افزاید: تعامل ما با دیگر ارگان‌ها تشریفاتی است.
 
ما تنها می‌توانیم به آموزش و پرورش پیشنهاد دهیم درحالی‌که این بخش بیشترین سهم را در مورد کودکان دارد. اعضای شورای شهر تأکید می‌کنند که مبحث کودک در کشور مورد غفلت قرار گرفته است. معصومه‌آباد می‌گوید: سیاستگذاران و صاحبان قدرت اجرایی در کشور، دوستدار کودک نیستند. اما وی با تمام اتفاقاتی که هنوز رخ نداده معتقد است با پیشرفت در کاری که آن را آغاز کرده‌ایم، می‌توانیم‌شهر دوستدار کودک داشته باشیم.//
نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)