چهارشنبه 29 شهریور 1396
تاریخ انتشار : 19 اسفند 1394 - 09:57:01
شکست محیط زیست در کارزار منافع
شکست محیط زیست در کارزار منافع
حمیدرضا عسگری- در هفته منابع طبیعی و در روزی که رهبری معظم انقلاب به طور نمادین اقدام به کاشت نهال نمودند تا اهمیت و ضرورت حفاظت از محیط زیست را مورد تاکید قرار دهند، در بهارستان نمایندگان ملت در نشست علنی کلیات لایحه ارزیابی زیست محیطی ایران را مورد بحث و بررسی قرار داده و با اقدامی تأمل‌برانگیز و غیرمنتظره کلیات این لایحه را به تصویب نرساندند.
 
لایحه ارزیابی محیط زیست، مسئله‌ای است که در تمام دنیا مورد اجرا قرار می گیرد و از هر حیث برای بهبود کیفیت و کاربری محیط زیست و صنایع مفید به فایده می‌باشد. به عنوان مثال برای احداث یک پروژه نیروگاهی و یا کارخانه صنعتی ، یک تیم مطالعاتی از نهادهای محیط زیستی تشکیل شده و تمامی موارد پیش از احداث و بعد از احداث پروژه را مورد بررسی قرار می‌دهند.
 
اینکه این پروژه درهنگام احداث در فاصله مناسب با شهرباشد، سوخت متناسب با اقلیم منطقه استفاده شود، فاضلاب آن به بستر آب‌های شیرین رسوخ پیدانکند، در مسیر گسل زلزله نباشد، موجب برهم خوردن حیات وحش منطقه نگردد، در مسیر باد نباشد تا آلودگی آن به سمت شهرها بیاید و تمامی اموری که ممکن است خطری برای سلامت انسان و محیط زیست داشته باشد مورد واکاوی قرار میگیرد.
 
البته این پیوست مطالعاتی به عنوان مانعی برای توسعه اقتصاد و صنعت تلقی نمی‌گردد، چرا که با انجام چنین مطالعات کارشناسی، فرایند بهینه سازی و احداث استاندارد پروژه‌های عمرانی محقق می گردد. امروز شاهدیم که در شمال کشور در صعب العبور ترین مناطق، نظم طبیعی برهم خورده و ساختمان‌ها و سازه‌های گسترده‌ای ساخته شده که هیچ تناسبی با اقلیم و محیط زیست منطقه ندارد.
 
ارزیابی محیط زیست از راهکارهای مورد لزوم برای توسعه کشور است و بی‌توجهی به این موضوع مشکلات دیگری در کشور ایجاد خواهد کرد. درحال حاضر شاهدیم که در کلان شهرها به سبب عدم رعایت همین ارزیابی‌ها و احداث کارخانه‌ها در داخل و نزدیکی شهرها، چه تعداد از مردم دچار بیماری‌های مختلف ناشی از آلودگی هوا شده‌اند. میزان هزینه‌های درمانی و فوتی‌های ناشی از آلودگی هوا بسیار افزایش داشته است.
 
ماهیت لایحه ارزیابی زیست محیطی ایجاد تعادل بین توسعه و صنعت و محیط زیست می‌باشد تا استانداردهای تحقیقاتی برای احداث پروژه‌های عمرانی رعایت گردد. حال چه دلیل و توجیهی می‌توان در رد این لایحه بیان کرد؟! مسلماً رد این لایحه درحمایت از محیط زیست نبوده، لذا به نظر می‌رسد وجود برخی پروژه‌های عمرانی و صنعتی در حوزه‌های انتخابیه نمایندگان مجلس موجب رد کلیات این لایحه شد، چرا که اگر به تصویب می‌رسید، تدوین پیوست زیست محیطی برای این پروژه‌ها الزامی بود و در نتیجه احتمال توقف بسیاری از پروژه‌های عمرانی و صنعتی مغایر با پیوست‌های زیست محیطی می‌رفت.
 
هرچند که قانون برنامه پنجم برای سال آینده نیز روزگذشته در مجلس تمدید شد و تغییری در روند برنامه فعلی ارزیابی زیست‌محیطی صورت نمی‌گیرد، اما در روند توسعه و تحقق چشم انداز‌های برنامه توسعه کشور ، همچنین سیاست‌های کلی ابلاغ شده محیط زیست توسط مقام معظم رهبری، حفظ و صیانت محیط زیست خواسته‌ای مورد تاکید می‌باشد.
 
بنابراین انتظار و امید وجود دارد تا سازمان محیط زیست و دولت از تعامل با مجلس دلسرد نشوند و پس از رایزنی‌ها با نمایندگان فعلی و نمایندگان جدیدالورود مجلس دهم ، زمینه را درخصوص تصویب قانون دائمی ارزیابی محیط زیست فراهم سازند.
 
شاید درهیچ جای دنیا نمونه‌ای ازاین برخوردها را مشاهده نکنیم که از یک سو سیاست‌های کلان کشور و چشم‌اندازهای توسعه به همراه خواسته عمومی جامعه در راستای حمایت از محیط زیست و برخورد با تخلفات عمرانی باشد، اما مراجع قانون گذاری با این روند مخالفت کنند و آن را مغایر با صنعت و اقتصاد بدانند! مطالعات کارشناسی در دنیا اثبات کرده است که تعادل میان صنعت و محیط زیست بهترین و بهیه ترین الگوی به لحاظ اقتصادی و زیست محیطی است، اما در کشور ما همچنان در کارزار منافع شاهد شکست محیط زیست در مقابل خواسته‌های برخی گروه‌ها هستیم.//
نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)