جمعه 28 تیر 1398
تاریخ انتشار : 03 خرداد 1397 - 13:24:03
هنر درمان و سلامت برای همه
هنر درمان و سلامت برای همه
هر ساله مراسم روز جهانی سلامت در روز 7 اپریل میلادی برگزار می گردد؛ شعار سال 2018 سازمان جهانی بهداشت در جهت اولویت بندی برنامه های حوزه سلامت کشور ها عبارتست از:'سلامت برای همه: پوشش همگانی سلامت برای همه، در هر مکان'
 نصیر دهقان*:
پوشش همگانی سلامت (Universal health coverage) به معنی اطمینان از اینکه همگی افراد بتوانند خدمات بهداشتی-درمانی کافی در هر مکان و در هر زمانی که به آن نیاز دارند داشته باشند.
به عبارتی دریافت این گونه خدمات بایستی بدون رنج سختی های مالی گزاف هم باشد. در واقع، هیچ کس نباید بین دارابودن از سلامت مناسب و نیازهای دیگر زندگی یکی را انتخاب کند.
لازم به توضیح است که پوشش همگانی سلامت، فقط شامل درمان های پزشکی برای افراد نیست بلکه شامل کلیه خدمات بهداشتی-درمانی جامعه، علی الخصوص کمپین های سلامت عمومی مانند افزودن فلوراید به آب و بهداشت محیط نیز می باشد که در نهایت موجب کاهش شیوع، بروز و بار مالی-روانی ناشی از بیماری ها می گردند.
همان طور که می دانید، راهکار دست یابی کشورها به پوشش همگانی سلامت متفاوت بوده اما انتظار است تا هر کشور می تواند کاری را برای پیشبرد پوشش همگانی سلامت انجام دهد.
البته می دانیم که هزینه های مرتبط با مراقبت ها و خدمات بهداشتی-درمانی در اقصی نقاط دنیا، مشمول مبالغ نسبتا بالایی برای اقشار مختلف جامعه به عنوان یک دغدغه جهانی محسوب شده و همواره یکی از سنگ بناهای اصلی رضایت عمومی ملل محسوب می گردد. 
اصولا سازمان جهانی بهداشت بر این اساس بنا شده است که همگی افراد بتوانند به حق خود به بالاترین سطح ممکن از سلامت دست یابند.
از قضا این شعار با رویکرد ریاست محترم جمهوری هم در راستای ارتقای حقوق شهروندی در حوزه سلامت هم راستا می باشد.
زمانی که رفتار حرفه ای هر درمانگر. منش بالا و به طور کلی هنر درمانش، سبب اولویت انتخاب از سوی مراجعین بخش دولتی و البته خصوصی قرار بگیرد، فرهنگ موجود در فضای خدمات بهداشتی-درمانی کشورمان نیز ارتقای کیفی مناسب تری خواهد یافت.
هم چنین از آنجایی که در طی سالیان اخیر، مفهوم توسعه پایدار (Sustainable Development) مورد توجه و اقبال خاصی در سطح ملی و بین المللی قرار گرفته است، به نظر می رسد یکی از اهداف مهمی که در طول امسال می تواند مورد توجه خاص سیاست گذاران و مجریان متولی ارتقای سلامت در کشور قرار بگیرد، توجه دو چندان به اجرایی کردن شعار همیشگی 'پیشگیری بهتر از درمان' است که با تدوین استراتژی های مناسب و حمایت های لازم در راستای راه اندازی و توسعه کلینیک های مختص پایش سلامت و ارزیایی خطر بیماری ها در بیمارستان و مراکز درمانی ویژه عموم جامعه می باشد.
 
*مدیر گروه مدیریت سلامت دانشگاه علم و فرهنگ/فلوشیپ ترک دخانیات، Mecical Mentor
 
 
منبع : ایرنا
نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)