پنج شنبه 03 خرداد 1397
تاریخ انتشار : 31 فروردین 1395 - 16:22:56
کتاب «معماری برای نابینایان» منتشر شد
 کتاب «معماری برای نابینایان» منتشر شد

پایگاه خبری-تحلیلی ایربان- کتاب «معماری برای نابینایان» توسط محمد امین خجسته قمری در 192 صفحه توسط انتشارات پژوهش های دانشگاه تبریز منتشر شد.

درمقدمه این کتب آمده است ؛ مدتهاست در جهان، این تفکر غالب شده است که نابینایان بیمار نیستند بلکه این افراد می توانند دارای مکانیسم جسمی خاص و در عین حال دارای قابلیت های خاص تلقی شوند و هزینه های مالی و زمانی به جای درمان بیهوده، صرف شکوفا سازی قابلیت های آنها شود.

بیان این مساله ضرورت وجود مراکز آموزشی و توانبخشی برای نابینایان را در تمامی شهرها بخصوص شهرهای بزرگ آشکار می سازد.
شهر تبریز از شهرهای مهم کشور محسوب می شود که از لحاظ ارائه خدمات بخصوص خدمات پزشکی و امثال آن همواره مورد توجه بوده است اما مراکز آموزش نابینایان که در سطح شهر قرار دارند فاقد امکانات و ویژگی های لازم جهت آموزش نابینایان می باشند. ساختمان اکثر این مراکز هیچگونه فرقی با سایر ساختمانهای عمومی ندارند لذا طراحی یک مرکز آموزشی مناسب نابینایان، در شهر تبریز ضروری می نمود.

در این مطالعه سعی شده با برسی ویژگی های جسمی و روحی نابینایان همچنین فضاهای معماری مورد نیاز برای این قشر محروم همچنین با مراجعه به کتب استاندارد و ضوابط منتشر شده در مورد ویژگی های فنی و کالبدی ساختمان های ساخته شده برای معلولین بخصوص نابینایان اطلاعات لازم جهت طراحی یک مجموعه آموزشی مناسب فراهم گردد. با جمع بندی و نتیجه گیری از این مطالعات طرح معماری مجموعه تهیه گردید.

عدم وجود مراکز آموزشی مناسب برای نابینایان آنان را از شناخت و بهره مندی از توانایی هایشان عاجز می سازد. این امر تبعات بسیار جدی را در زندگی این قشر محروم جامعه خواهد داشت. لذا وجود یک مرکز آموزشی منطبق با نیازهای نابینایان و مجهز به آخرین امکانات در شهر تبریز ضروری به نظر می رسد.

از طرفی وجود چنین مراکزی با محوریت آموزش ویژه نابینایان می تواند نتایجی مفیدی از جمله در مقوله آموزش، دیدگاه جامعه و خانواده ها در خصوص نابینایان، برقراری یک ارتباط متقابل بین ما و دنیای نابینایان و دقت در امر ادراک فضا و همچنین تکیه بر سایر حواس، هنگام خلق خلق فضای معماری موثر باشد.

 

مطالعه این کتاب ارزشمند برای کلیه معماران و طراحان شهری توصیه می شود.

نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)